Tesla Model S

Tesla Model S

1074
0
PAYLAŞ

Büyük, hızlı, stil sahibi, sadece bir otomobil değil…

gibi kavramlar Tesla Model S’i betimlerken eksik kalabiliyor, zira Model S çoğu otomobil eleştirmenine göre şimdiye kadar yapılmış en iyi elektrikli otomobil.

Dünya’nın Model S sadece bir elektrikli araç olarak ön plana çıkmıyor, Model S’in vizyonu, pratikliği ve tasarımı onu dünyadaki en lüks sedanlardan biri yapıyor.

Tasarım,

Model S büyük, yuvarlak ve keskin hatların bir arada kullanıldığı alımlı spor bir tasarıma sahip. Sokakta bir Model S gördüğünüzde geniş duruşu ve şık çizgileriyle, yapısıyla kaliteli bir araç olduğunu görüyor ve güven duyuyorsunuz.

Tesla’nın baş tasarımcısı Franz Von Holzhausen, tasarım süreci sorulduğunda; “istek uyandıracak ve heyecanlandırıcı bir tasarım söz konusu olduğunda, ben burdayım” diyor.

Zevk sahibi bir tasarımcı olan Holzhausen daha önce Volkswagen ve General Motors’da çalışmış deneyimli bir isim. Ayrıca Holzhausen ekliyor; “eğer Elon Musk omuzlarımda oturuyor, heyecan verici tasarım, maksimum yarar ve aerodinamik için sınırları zorladı.”

Otomobil basını oybirliğiyle en iyi tasarım olarak Model S’i onayladı. Küçük karalamalar Model S’in tahtını sallayamıyor. Bunun nedeni çekici tasarımının başarısını tüm dünyada kanıtlaması. Görünüm konusunda da otoritelere göre BMW, Audi gibi rakiplerinin önüne geçmiş durumda.

 

Performans,

Performans konusunda bir çok özelliği devrim niteliğinde olan Model S insanları en çok ivmelenmesiyle etkiliyor. 0’dan 100’e 3.2 saniyede çıkabilen araç, otomobil editörlerinin dikkatini çekmiş durumda.

Araçta dört adet motor opsiyonu bulunuyor,

tesla-motor-secenek

 

Yazılım güncellemeleri,

Elektrikli araçların en büyük avantajlarından birisi de donanımlarının mekanik değil elektrikli olması. Bu sayede ufak yazılım güncellemeleriyle araçlarda köklü değişiklikler yapılabiliyor. Bu da kullanıcıların gözünde artı bir değer. Örneğin geçtiğimiz günlerde bir yazılım değişikliğiyle Model S’e otomatik park özelliği eklendi.

Menzil ve Verimlilik,

Model S an itibariyle sınıfındaki en verimli araç diyebiliriz. Bunun nedeni tamamiye elektrikli motor ve pillere göre tasarlanmış olan kasa, üstün aerodinamiklik ve malzeme. Tesla, saatte 90 km/s hız ile küçük motorlu modellerinde 370, büyük motorlu modellerde ise 480 km yol yapılabileceğini iddaa ediyor.

Hız ve ivmelenme konusunda sınırları zorlayan Tesla, şarj performansı konusunda da öncü bir teknoloji kullanıyor. Saatte 10 kW şarj edilebilme imkanına sahip şarj ünitesi 250 voltluk kaynak kullanan diğer elektrikli araçlara göre %30 daha verimli. Örneğin piyasadaki önemli elektrikli araçlardan Nissan Leaf, 240 voltluk kaynaktan şarj edildiğinde, bir saatlik şarjla 20 km gidebilirken Tesla aynı koşullarda en az 30 km gidebiliyor.

İç Tasarım,

Model S’in en çok dikkat çeken unsurlarından birisi de iç tasarımı. Füturistik bir yapıda, göz yormayan, geniş ve rahat bir tasarıma sahip. Ön konsolda sürücüye göre konumlanmış 17 inç’lik ekstra büyük ekran ise en dikkat çeken yapı. Bu ekran sayesinde aracın tümünden haberdar olabiliyor fonksiyonlara hakim olabiliyorsunuz. Ekran ayrıca eğlence amaçlı da kullanılabiliyor. Araç içi eğlence sistemi olarak düşünülmüş.

Depolama olarak ise, aracın yer kaplayan bir motoru olmadığından ön ve arka kaput altları boş, bu özellik standartların çok üzerinde bir ergonomi sağlıyor.

Fiyat,

Model S’in ABD fiyatları şöyle;

70D modelinin baz fiyatı 57,500$

85D modelinin baz fiyatı 67,500$

P85D modelinin baz fiyatı ise 87,500$

çeşitli opsiyonları bulunan Model S’in fiyatlarına buradan daha detaylı bakabilirsiniz.