Porsche’den 2018 hedefi: Mission E

Porsche’den 2018 hedefi: Mission E

1385
0
PAYLAŞ

Dünya’nın en prestijli spor otomobil üreticilerinden Porsche elektrikli otomobil alanına 2018 yılında piyasaya çıkarmayı hedeflediği 600 beygirlik bir spor-sedan modeliyle girmeyi planlıyor.

Konsept görüntüleri ortaya çıkan otomobilin Tesla Model S için dişli bir rakip olacağı rahatlıkla görülebiliyor. Porsche bu iddialı modeliyle sektöre hızlı ve sağlam bir giriş yapmış olacak.

İlk gösterimi geçtiğimiz hafta Frankfurt Motor Show’da yapılan Mission E kod adlı, araç dört kapılı coupe olan Panamera’dan sonra uzatılmış bir 911 görünümünde. Saf elektrikli olacak  motoru 600 bg güç üretebilecek.

Kayıpsız bir şekilde dört tekerleğe de maksimum torku sağlayabilmek adına all-wheel-drive yani dört tekerlekten çekiş sistemi kullanılacak. Bu sayede araç 0’dan 100 km/h hıza 3,5 saniyede çıkabilecek.

Şarj konusunda ise Porsche gelişen teknolojinin sayesinde 800 voltluk bir plug-in kullanarak 15 dakikada %80 şarj seviyesine ulaşmaya imkan veren bir şarj sistemi kullanacak. Bu şarj sistemini kullanan bir otomobil şu anda yok, hatta sektörden sorulan soru; “Böyle bir teknoloji geliştirilebilecek mi?”

Mission E’nin gövdesi ise çelik ve alüminyum karışımı bir karbon-fiber malzemeden üretiliyor, bu sayede orta direk gerekmiyor ve araç sağlamlığını koruyor.

Piller ise Tesla Model S gibi aracın altına konumlandırılmış. Bu konumlandırma sayesinde araçta kusursuz bir denge ve mukavemet sağlanmış oluyor.

http://www.greencarreports.com/news/1100026_2018-porsche-mission-e-600-hp-electric-sport-sedan-concept-targets-tesla