BMW i3

BMW i3

926
0
PAYLAŞ

Küçük fakat göz alıcı bir saf elektrikli, BMW i3

Avrupada ve ülkemizde elektrikli araç pazarını hareketlendiren atılımlardan biri de BMW’nin pazara i3 ve i8’i sokması oldu.

Tasarım,

BMW i3, aerodinamik tasarımı ve verimliliği ile kısa sürede dikkatleri üzerine çekti. Piyasada çok fazla küçük rakip varken küçük bir elektrikli otomobil üretmek, tasarım anlamından bu kadar çok rakip varken biraz zorlayıcı olmuş BMW tasarımcıları için. Fakat sonuç olarak ortaya BMW i3 gibi heyecan verici bir tasarım ortaya çıkmış.

i3 dışardan küçük, şehir trafiğinde rahat etmenizi sağlayacak bir araç fakat iç mekan konusunda gayet cömert. Araç gayet geniş ve ferah bir iç mekana sahip. Yüksek oturma mesafesi i3’ü mini bir suv gibi gösteriyor. i3 modern modern hatları alışılagelmedik bir konsept algısı yaratıyor. U şekilli LED farlar, mavi çizgilerle belirginleştirilmiş klasik BMW ön ızgarası, siyah kaput, simetrik olmayan ön ve arka camlar tasarımı benzersiz hale getiren detaylardan sadece birkaçı.

BMW müdavimlerine göre en bariz değişiklik ise muhtemelen iç kısımda. Ön panelde klasik olarak iki büyük gösterge paneli ve iki koltuğun arasından uzanıp ön konsolla birşelen bir orta konsol araçta bulunmuyor. Ön konsol arasın sağ ve sol koltuğunun ön kısmını birleştiriyor yani boş. Gösterge panellerinin yerini ise 6 inçlik geniş bir araç içi bilgilendirme ekranı almış. Navigasyon ve eğlence sistemi olarak ise 10,2 inçlik bir ekran var.

Performans,

i3, 125 kilovatlık arkadan itişli bir elektrik motoruna, ve 22kW’lik bir pile sahip. Bu donanım 0’dan 100’e 7,2 saniye’de çıkmasını, 170 bg güç ve 250nm tork üretmesini sağlıyor.

Menzil ve Verimlilik,

EPA verilerine göre, i3 tam şarj ile 80 mil yani 130 km’lik bir menzile sahip. Bu menzil rakiplerine kıyasla çok daha üst bir basamağa yerleşmesine neden oluyor. Sıcak veya soğuk havaların pil performansını dalgalandırmasının önüne geçmek için pil özel bir yöntemle kapalı tutulmuş ve sıcaklık, optimum değer olan 26 santigrat derecede sabit kalıyor. Bu bakımdan menzil değişmiyor.

 Şarj,

i3’ün kullandığı şarj ünitesi aracı seviye 2 AC ev tipi şarj edebilmenize imkan sağlıyor. Ayrıca ünite i3’ün 50kw’lık hızlı şarj istasyonlarında şarj edilebilmesine imkan sağlıyor. Normal şarj imkanında ise bir saatlik şarjla ortalama 35 – 40 km gidebiliyor.

Fiyat,

i3 ülkemizde 45.000€ civarı bir fiyattan satışa sunuluyor.