VW’nin Dizel Skandalı Elektrikli Otomobil Piyasasını Nasıl Canlandıracak?

VW’nin Dizel Skandalı Elektrikli Otomobil Piyasasını Nasıl Canlandıracak?

688
0
PAYLAŞ

Volkswagen’in dizel skandalı otomobil endüstrisinin üzerine hiç alışık olunmayan bir biçimde gölge düşürdü. Şirketten ayrılan yöneticiler, geri çağırılan 11 milyon otomobil, açılan telaşlı davalar ve EPA’in emisyon testlerinin çok daha sıkı olacağına dair yeminleri. Ancak yinede, araç sahipleri için pozitif durumların ortaya çıkma potansiyeli var. Bu pozitif durumların başında ise elektrikli araç piyasasının canlanması geliyor.

Skandal patlak verdiğinden beri, “temiz dizel” hareketinden şüphe duyan çevre dostu otomobil destekçileri, “biz demiştik !” modundalar ancak olayın ABD’deki etkisi, TDI araçlar toplamda %1’den daha az bir kısmı oluşturduğu için düşük olacak. Dizel satışlarının, piyasanın %50’sini oluşturduğu Avrupa marketinde ise, Volkswagen bir numaralı üretici sıfatını kaybetmekle yüzyüze geldi.

Volkswagen’in yeni “marka yönetim kurulu”, bu yenilgiyle başa çıkmak adına geliştirdikleri stratejilerin özetini yayınladı ve markanın geleceği büyük ölçüde “elektriğe yönelim” içeriyor. Şirket, “menzili 300 km’yi bulan yeni elektrikli otomobiller” ile birlikte “şarjlı hibrid” modellere de odaklanmayı ve benzin motorlu araçlarında verimi arttırmayı planladığını işaret etti.

Bu şeyleri söylemek yapmaktan daha kolaydır, ancak Volkswagen’in Avrupa piyasasında zaten bir kaç şarjlı hibrid modeli bulunuyor. (Audi A3 e-tron, Passat ve Golf’un GTE(PHEV) versiyonları.) Audi üzerinden tasarımlarla ve halihazırda ellerinde bulundurdukları elektrik teknolojisiyle, VW bu fırsatı ikiye katlama peşinde.

“Çevre dostu otomobil”  için seçenekler gittikçe azalıyor.Dizel araç stokları tüm zamanların en düşüğünde olduğundan; sektörün bu bölümü, dikkatini şarjlı hibrid modellere ve %100 elektrikli motorlara yöneltecek gibi gözüküyor. 2014’ün sonlarından bu yana, fiyatlar elektrik piyasasına doğru yön değiştirmiş durumda. 2016’da piyasaya çıkacak olan Chevy Volt ve menzili 120-150 km arasında değişen birkaç 30.000$lık orta sınıf model ile birlikte, müşteriler nihayet bu araçları ilk veya ikinci seçenekleri olarak düşünmeye başlayabilirler.

Dizel’e yönelen müşteriler genelde uzun menzil avantajının ve şarjlı hibrid modellerin kolaylığının cazibesine kapılıyorlar; ki bu Volkswagen’in neden bu yöne doğru kaymak istediğini açıklıyor. Bu araçlar sürücülere aldatmak yerine genelde fiyatlarının hakkını veriyor ve berlirlenen menzillerinin üzerine çıkıyor, bu sayede sürüş daha cazip hale geliyor.

Ancak yinede, batarya teknolojisindeki büyük gelişmeler, elektrikli otomobillere uygun fiyata 300km’nin üzerinde menzil sağlamadıkça, müşterileri benzinli otomobillerin elinden aniden kapabilecek gibi gözükmüyor. (Volkswagen’in halihazırdaki “e-Golf” modeli dışında “elektrikli Phaeton” planları da var.)

Geçmiş yıllarda Volkswagen Grubu’nun elektrikli otomobil planlarından etkilenmiştik. Skandalın büyüklüğü ve önümüzdeki 5 yıl içinde elektrikli araç teknolojisinde beklenen güncellemeler göz önüne alındığında, şarjlı araçların kayma devrinin geldiğini söyleyebiliriz. Dünyanın lider otomobil üreticisinin katkılarıyla, elektrikli araç altyapıları ve modelleri ciddi bir canlanma süreci içine girecek. Belkide endüstrinin ihtiyacı olan “dürtme” budur.

http://www.cheatsheet.com/automobiles/how-dieselgate-will-boost-the-electric-vehicle-market.html/?a=viewall