Renault Zoe Testi

Renault Zoe Testi

2113
0
PAYLAŞ

1000kW’nin ilk elektrikli araç testi Renault Zoe ile gerçekleşti. Aynı zamanda benim de ilk elektrikli araç kullanma deneyimini yaşadığım Zoe’nin ilgi çekici birçok yanı bulunmakta. Ancak elektrikli otomobillerin ülkemizde bilinirliğinin düşük olmasından dolayı karşılaşılan sorunlar da var.

Genel Bakış

Renault Zoe’ye ilk baktığınızda tipik bir B sınıfı otomobil görüyorsunuz. Zaten Clio şasesi üzerine oturtulması ve hatchback bir otomobil olması bu özelliği kanıtlıyor. Fakat onun elektrikli bir B sınıfı olduğunu ortaya çıkarak belirgin tasarımsal özellikleri var. Gövde de pürüzsüz hatların kullanılması, farlarda ve iç mekanda kullanılan elektrikli izlenimi veren mavi renkli hatlar öne çıkıyor. Zoe tabanına yerleştirilen piller sebebiyle biraz yükseltilmiş bir iç mekana sahip. Bu da hafif bir crossover özelliği kazandırıyor denilebilir.

Hızlanma

İlk olarak elektrikli otomobillerin en büyük avantajı hakkında konuşmak gerekirse kalkış ve hızlanma Zoe’de de en çekici unsur. 65 kW’lık 85 HP güç üretebilen elektrik motorunun ürettiği 220 NM’lik tork kayıpsız olarak tekerleklere iletilebiliyor ve bu şekilde hızlı bir ivmelenme sağlanıyor. Bu ivmelenmenin en büyük farkını hızlı kalkışlarda ve yokuşlarda araç hiç zorlanmadan öne doğru ivmelendiğinde rahatlıkla anlıyorsunuz. Bu hızlanma veya ivmelenme günümüzde tüketici görüşünde elektrikli otomobillerin en büyük avantajı olarak öne çıkıyor.

Eğer siz de benim gibi elektirikli motorların hızlanması sırasında çıkan o mükemmel sesi seviyorsanız, Zoe’de o sesi rahatlıkla duyabiliyorsunuz ve çok hoşunuza gidiyor. Bu sesi duyabilmek için test sürüşü sırasında sürekli ayağım gaz pedalındaydı.

Sürüş

Renault Zoe için ayrı bir şase tasarlamamış. Clio altyapısı kullanılan araçta pillerin konumu; aerodinamik, yol tutuşu ve mukavemet açısından çok önemli. Bu nedenle tabana yerleştirilen piller neticesinde oturma pozisyonu biraz yükselmiş. Bu yükselme sürüş zevkinizi azaltmıyor aksine rahatlatıyor ve daha iyi bir yol hakimiyeti sunuyor. Tabanda bulunan pillerden dolayı da zaten ağırlık merkezi aşağıda ve yol tutuş performansı güzel.

Her şeyin mekanik değil de elektrikli olması sayesinde aracın sürüş bilgileri en doğru şekilde önünüzdeki dijital ekrana yansıtılıyor. Normal araçlardan bildiğimiz göstergeler yerine genel olarak elektrikli otomobillerde bu dijital ekranlar kullanılıyor. Zoe’deki ekran ise beklentileri karşılıyor ve görsel olarak gayet hoş.

Elektrikli otomobillerde tasarrufu ve menzili artıran diğer bir özellik olan Rejeneratif fren sistemi Zoe’de de etkin olarak kullanılıyor. Bu sistem ayağınızı gaz pedalından çektiğiniz anda devreye girerek bir çeşit dinamo görevi görüyor ve piller aracın kinetik enerjisinden üretilen elektrikle deyim yerindeyse tekrar şarj oluyor. Bu sistem aracın motor freni görevini de görüyor aynı zamanda. Ayağınızı gazdan çektiğiniz anda araç yavaşlamaya başlıyor. Bu sistemin şarj edip etmediğini ise gösterge ekranından anında görebiliyorsunuz.

R-Link sistemi: R-link Renault’un yeni nesil araçlarında kullandığı bir navigasyon ve multimedya sistemi. Zoe’de de kullanılan bu sistem araç ve sürüş bilgilerini eksiksiz görebilmenizi, navigasyonu ve eğlence sistemlerini barındırıyor.

Yine elektrikli otomobillerin genelindeki gibi Zoe’de de bir vites kavramı yok. Vites benzeri dört kademeli bir kol aracın ileri gitmesini, geri gitmesini, boşa almanızı ve park konumuna getirmenizi sağlıyor. Ancak demin de belirttiğim gibi bu vites değil, sürüş sırasında bir geçiş özelliği yok sadece ileri ve geri gitmenizi sağlayan bir sistem.

İç Görünüm

Zoe’nin içinde özellikle torpido kısmında elektirkli otomobil olması neticesinde bazı mavi ağırlıklı hatlar mevcut. Diğer Renault otomobillere göre daha kaliteli malzemeler kullanılmış ancak tasarım olarak standart Renault tasarımı diyebiliriz. Ön konsol direkt olarak Clio’dan alınmış. Direksiyon ise yine diğer modellerden tanıdığımız Renault direksiyonu. Bu direksiyon gerçekten hoş değil. Renault’un direksiyon tasarımında bir acil değişikliğe gitmesini tavsiye ederim. Zoe’ye o direksiyon yakışmamış. Ekstra bir bilgi vermem gerekirse kompakt elektrikli model olan  Twizy’de bile bu direksiyon kullanılmış. Gerçekten hoş değil.

Ancak sadelik açısından ve otomobilin fiyatını makul boyutlara çekmesi açısından iç tasarımın bu şekilde planlanmış olması artı bir değer olarak görülebilir.

Dış Tasarım

Dış tasarım elektrikli otomobil konsepti gereği günümüze göre çok daha modern bir tasarım olarak açıklanabilir.

Renault’un belirttiği üzere doğal unsurlar ve temiz enerjiden (rüzgar, dalgalar, rüzgar santrali…) ilham alınmış.

Kısık ön farlar, mavi hatlar barındıran arka farklar gayet hoş gözüküyor. Benim gözümden B sınıfındaki otomobillerin geneline göre daha hoş. Arka kapılar kelebek camının yanından açılıyor.

Ön ızgarada kullanılan büyük Renault logosu diğer modeller gibi standart. Araç logonun açılması sonrasında arkada bulunan prizden şarj oluyor.

Motor – Tüketim

65 kW gücünde bir elektrik motoru önden çekiş sağlıyor. 85 beygir güç üretiyor. NEDC (New European Driving Cycle) verilerine göre 210 KM menzil olduğu belirtiliyor ancak bu veriyi çok dikkate almamak lazım. Şayet benim sürdüğüm araç %100 şarjda iken 130 km’lik menzile sahipti. 2015’te üretilen modellerin NEDC verilerine göre 250 km menzile sahip olacağı söyleniyor fakat onun menzilide tahminime göre 160km civarında olur. Zaten bu araçlar şu anki teknolojiyle günlük olarak 100km civarında yol yapanlar için gayet ideal. İnsanların şehirlerde günlük 100km’yi büyük oranda geçmediğini biliyoruz bu neticede elektrikli otomobil sahibi olmak mantıklı olabiliyor.

Günümüzdeki elektrik fiyat tarifesine göre 130 km’lik bir menzili Zoe ile 4 TL gibi bir miktara gidebilirsiniz. Tabi bu veri gündüz fiyatlandırmasına göre. Elektiriğin gece kullanım maliyeti kW başına daha düşük olduğundan gece şarj ettiğinizde tasarrufunuz daha çok oluyor. Ancak burada Renault Türkiye operasyonunda sevilmeyen bir özellik göze çarpıyor o da pil kirası. Aylık 59 Euro’luk pil kirası müşterilerin hoşuna gitmiyor. Açıkçası bu tüketicileri Zoe’den uzaklaştıran bir ekstra masraf. Renault ise bunu açıklarken ücretsiz pil değişimini ve Renault istasyonlarında boş pil ile dolu pilin beş dakika içerisinden değiştirilmesi olarak açıklıyor. Fakat bu konuda başarılı olunmuş değil. Pil kirası politikası Zoe için hala büyük bir engel.

Fiyat

Renault Zoe’nin fiyatı Renault web sitesinde bulunan liste doğrultusunda 66,500 TL + Pil kirası olarak gözüküyor. Fakat test ettiğim bayide fiyat 72,500 yazıyordu. Açıkçası biraz karışık bir fiyatlandırma politikası da mevcut. Bu tür aksilikler Zoe’nin satışını engelleyen unsurlar.

Özet olarak, farkındalığı olan elektrikli otomobilleri seven ve bunun gelecek olduğunu bilen kişilerin Zoe tercih edebilir. Günlük kullanımda Zoe çok ekonomik bir otomobil fakat pil kirası bunun önüne geçebiliyor.

Diğer fotoğraflara buradan ulaşabilirsiniz