BMW i3 Testi

BMW i3 Testi

2198
0
PAYLAŞ

Ülkemizde elektrikli otomobil dendiğinde akla gelen markaların başında elektrikli araç piyasasına çıkardığı i3 ve i8 modelleriyle atılım yapan BMW geliyor. Açıkçası BMW bu konumu hakediyor. Konsept bir tasarıma sahip olduğu halde üretime geçen ve başarı elde eden saf elektrikli i3 modelini test ettim ve çok beğendim. Sürüş dinamiklerinden iç mekana, performanstan ekonomikliğe kadar söylenebilecek tek bir kelime var. Olmuş.

Dış Tasarım

BMW i3 konsept bir tasarımın üretime geçirilmiş hali. Sürekli duyduğumuz o klişe tabirin kendisi aslında; “Gelecekten gelen” bir görünüme sahip. B sınıfı şehir aracı segmentinde ve hatchback.

Elektrikli otomobillerin genelinde görebileceğimiz elektrikli otomobil imajını kazandırmak amacıyla kullanılan mavi renklendirmeli hatlar i3’de de karşımıza çıkıyor. BMW i serisi otomobillerinde bu mavi hatlandırmayı çok kullanıyor ve güzel bir görünüm sağlanıyor. Genellikle yuvarlak hatlar kullanılan BMW i3 bu sayede yakıt tasarrufunu artırabiliyor.

Yakıt tasarrufunu artıran diğer bir unsur ise kullanılan dar tabanlı fakat 19 inç büyüklüğündeki lastikler. Bu lastiklerin dönme çapı ise çok geniş. Diğer bir detay ise B sütünunun bulunmaması. Fakat B sütununun olmayışı güvenlik problemi yaratmıyor testlerde çıkan sonuçlar ise gayet başarılı. B sütununun olmayışı aracın arka kapılarının ön kapı bitiminden açılmasını sağlıyor. Ancak ön kapı açılmadan arka kapıları açamıyorsunuz. Bu eksi bir özellik olarak karşımıza çıkıyor.

Aracın halihazırdaki tasarımının güzelliği Apple’nin de dikkatini çekmiş olacak ki Apple üreteceği elektrikli otomobilde i3 altyapısını ve kasasını kullanmak istiyor söylentileri etrafta dolaşmakta. Bu hususta i3’e otomobillerin iPhone’u demek garip olmaz sanırım.

İç Tasarım

Otomobilin iç mekanı dış tasarımı kadar heyecanlandırıcı bir görünümde. Direksiyon, gösterge panelinin yerini alan LCD gösterge ekranı, navigasyon ve multimedya özellikli geniş orta konsol ekranı, şık torpido tasarımı aracın dinamizmini artıran ögeler. Söz konusu tasarım yapılırken kullanılan karşıtlıklar uyumu beraberinde getirmiş, gözü yormayan ve ergonomik özellikler bunlar.

Değinilmesi gereken en önemli unsurlardan biri ise aracın iç mekan malzemelerinin bir kısmının geri dönüştürülmüş plastiklerden elde edimiş olması. Dikkatli bir şekilde bakarsanız geri dönüştürülmüş plastiği farkedebiliyorsunuz. Tabi bu malzeme sizin etkin kullanımınızın olmadığı yerlerde kullanılmış, ancak kaliteyi bozan bir görünümde değil aksine çevreci kimliği ön plana çıkarıyor.

Oturma mesafeleri yeterli, bagaj ise bir hatchback otomobilden beklenen seviyede.

 

Motor, Performans ve Ekonomi

125 kW’lık bir elektrik motoruna sahip i3 170 bg güç ve 250 nm’lik tork üretim değerlerine sahip. Bu değerler 1250 kg’lik toplam ağırlığı çok rahat bir şekilde ivmelendirecek değerler. 19 kW/h batarya kapasitesine sahip i3 bu özelliklerle fabrika verilerine göre 190 km yol yapabiliyor. Fakat biz o değeri çok dikkate alamıyoruz. Günlük kullanımlarda 150-160 km civarlarında bir menzil görüyoruz. Bu da günümüz elektrikli araçları için ideal menzil.

0-100 arası 7.2 saniyede çıkan aracın maksimum hızı ise 150 km/h. BMW’nin hızlı şarj istasyonlarında şarj süresi %80 dolum için maksimum 30 dk. Ev prizinden şarj etmek isterseniz 6-8 saat arası bir süre söz konusu. 6-8 saat bekleme çok görünebilir fakat 150 km menzil için yaptığınız ekonomi göz önünde bulundurulursa buna değer. Üstelik karbondioksit salınımı sıfır.

Sürüş

i3 çok dinamik sürüş özelliklerine sahip. Aracın altına konumlandırılmış pillerden dolayı hafif yüksek oturma pozisyonundan dolayı yola tam hakim bir sürüş imkanınız oluyor. Aracın yol tutuşu ve ivmelenmesi muazzam.

Elektrikli otomobil piyasasının olmazsa olmazlarından rejeneratif fren sistemi i3’te çok başarılı şekilde görev yapıyor ve ekonomiye katkısı büyük, menzili farkedilir şekilde artırıyor. Ayrıca trafikte aracı sadece gaz pedalını kullanarak sürmenize olanak sağlıyor keza gaz pedalından ayağınızı çektiğiniz anda araç yavaşlayıp duruyor.

Sürücü önündeki bilgi ekranı sürüş bilgileri hakkında detaylı bilgileri içerirken navigasyon ekranında ise yol bilgileri detaylı şekilde sunuluyor. Ani kalkış ve hızlanmalarda arkanızdan bakakalan diğer araçlar ve elektirkli otomobil sesi insana ayrı bir haz veriyor.

i3’de üç ayrı sürüş modu mevcut;

Comfort: Maksimum konforda bir sürüş sağlanıyor, klima etkin bir şekilde kullanılabiliyor. En az ekonomi yapılan mod Comfort modu. Rejeneratif fren sisteminin bu modda etkisi en düşük.

EcoPro ve EcoPro+: Bu modlar en üst seviyelerde ekonomi yapmak için var. Elektriği en yoğun olarak harcayan ünitelerden biri olan klima etkin değil ve menzil değerleri en üstte. Ayrıca rejeneratif fren sisteminin en etkili olduğu modlar EcoPro modları.

Kısacası i3’ün sürüş özellikleri BMW’den bekleneni vermiş.

BMW İ hızlı şarj kutusu

Fiyat

BMW Türkiye fiyat listesine göre otomobilin an itibariyle fiyatı 141.465 TL olarak görülüyor. i3 bu fiyatı hakeden bir otomobil olarak bayiilerdeki yerini almış.

Bonus: BMW İ8

Diğer fotoğraflar için tıklayın