Bir Corolla’dan daha fazlası, DMA Corolla Testi

Bir Corolla’dan daha fazlası, DMA Corolla Testi

11275
1
PAYLAŞ

DMA (Derindere Motorlu  Araçlar) kendi kaynakları, AR-GE birimi ve mühendisleri ile elektrikli otomobil sistemleri geliştiren ve bu sistemini Toyota Corolla kasası üzerinde kullanıma sunan yani özetle Corolla’nın %100 elektrikli versiyonunu piyasaya çıkaran yerel bir şirket.

2015’e kadar Türkiye’nin en büyük Toyota bayilerinden biri olan Derindere, günümüzde Toyota bayiliğini bırakmış olsa da, Derindere grubunun bir kolu olan DMA’nın Toyota’yı seçmesinin sebebi buradan geliyor.

Ayrıca; test süresince beni en iyi şekilde ağırlayan, ilgilenen ve aracı kusursuz biçimde tanıtan Cem Bey‘e teşekkür ederim.

Genel Bakış

DMA’nın Corolla üzerinde elektrikli tahrik sistemi kullanarak elektrikli araç üretimi Corolla’nın 9. Neslinden itibaren başlamış. Asya ve Avrupa ismi verilen 9. Nesil iki Corolla üzerinde geliştirilen ilk prototipler başarıya ulaşınca devamı gelmiş. Üretim 10. Nesille devam etmiş ve günümüzde en yeni kasa olan 11. Neslin elektrikli versiyonu satışta.

9. Nesil Corolla’da menzil 150 Km iken AR-GE sayesinde 10. Nesilde 280km, 11. Nesilde ise menzil 400 Km’ye ulaşmış durumda. Elektrik motoruyla Toyota konforu ve sorunsuzluğunu bir araya getiren DMA çok iyi bir iş başarmış. Emeği geçenleri tebrik ederim.

Sürüş Özellikleri – Motor

Öncelikle değinmek istediğim şey Corolla %100 elektrikli motor ve pil donanımına göre üretilmediği için aracın bu donanıma uyum sağlayıp sağlayamadığıydı. Tabi bu kadar yatırım ve üretilen onca araç sonrasında bunu düşünmem oldukça garip. Bu soruyu Cem Bey’e sorduğumda aracın dönüştürülmesi sırasında mukavemet hesaplarının en iyi şekilde yapılarak aerodinamik ve yol tutuş özelliklerinin orjinaliyle farkı olmadığını belirtti. Nitekim sürüş sırasında da anladım. Aracın değişen motoru ve ekstra konulan bataryalar sonrası sürüş konforu Corolla standardını korumuş.

84 kW maksimum güç üreten DMA mühendisleri tarafından geliştirilen öncen çekişli sistem 325 nm tork ile üst düzey bir sürüş performansı sunuyor. Elektrikli otomobil sesi hoşunuza gidiyorsa DMA size bu sesin hakikisini sunuyor. Elektrikli motorlarda dişli bir aktarım sistemi bulunmadığından üretilen torku anında tekerleklere ileten motor ivmelenmeyi en iyi şekilde sağlıyor. Özellikle birazdan değineceğim sürüş modlarından Formula modunda bu ivmelenmeyi koltuğunuza yapışarak en iyi şekilde hissediyorsunuz.

Sürüş tarzınıza göre üç adet mod bulunuyor; Eco-Mode yani Ekonomik Sürüş Modu standart sürüşlere göre adapte edilmiş ve aracın menzilini ve tasarrufu maksimum seviyeye çıkaran sürüş modu. Formula yani Spor sürüş modu, güç aktarımını en üst düzeye çıkararak gaz pedalına dokunduğunuz anda sizi koltuğunuza yapıştırıyor. Yüksek performanslı sürüşler için planlanan bu mod aynı zamanda DMA’nın dinamik ruhunu yansıtmış. Diğer bir mod ise Snow yani Kaygan zemin modu. Bu mod ise olumsuz hava koşullarında, ıslak ve kaygan zeminlerde sürüş güvenliğini maksimum seviyeye getiriyor. DMA’nın özel teknolojisi sayesinde bu geçişleri çok kolay bir şekilde sağlayabiliyoruz.

Elektrikli araçların genelinde bulunan Rejeneratif fren sistemi DMA’da olmazsa olmazlardan. Rejeneratif fren sistemi gaz pedalından ayağınızı çektiğiniz anda bir dinamo görevi görerek pillerin halihazırdaki kinetik enerjiden yararlanarak yeniden bir miktar şarj olmasını sağlıyor bu da maksimum tasarruf ve daha uzun bir menzil demek. Rejeneratif fren sistemi en yoğun olarak Ekonomi modunda kendini gösteriyor. Ayrıca bu sistem deyim yerindeyse motor freni görevini de üstlenmiş. Ayağınızı gazdan çektiğinizde araç yavaşlamaya başlıyor ve stop lambaları güveliği sağlamak adına yanıyor.

Aracın son hızı 160 km/h’de yazılımla sınırlandırılmış ve 0-100 hızlanması 11,9 saniye.

2015 model DMA Corolla (280km menzil) 220 voltluk ev tipi prizlerden 8 saatte tam kapasite şarj olurken, 380 volt elektrik sağlayabilen herhangi bir güç kaynağından ise yaklaşık 1,5 saatte tam kapasite şarj oluyor.

2015 model DMA Plus Corolla (400km menzil) 220 voltluk ev tipi prizlerden 12 saatte tam kapasite şarj olurken, 380 volt elektrik sağlayabilen herhangi bir güç kaynağından ise 2,5 saatte tam kapasite şarj oluyor.

İç Görünüm

DMA’nın aracı dönüştürürken yaptığı birkaç temel değişiklik haricinde genellikle Toyota konforundan yararlanıyoruz. Malum aracımız Toyota. (Fakat uzakdoğuluların arabalara çirkin dijital saatleri koymalarını anlayabilmiş değilim)

Değişen gösterge panelleri elektrikli sürüşe adapte edilmiş. Orta konsolda Android işletim sistemli navigasyon, multimedya ve detaylı sürüş bilgi özelliklerini görmeyi sağlayan ekran barınıyor.

Vites kolunun yerinde ise araç hareketini yönetmeyi sağlayan DMA’nın çevirerek kullanılan donanımı bulunuyor. Bunların haricinde iç donanımda bir değişiklik yok.

Ayrıca belirtmek gerekirse araçta kullanılan bataryaların bir kısmı zorunluluk gereği bagaj kısmına yerleştirilmiş. Bu da aracın bagaj kısmının bir miktar küçülmesine neden olmuş. Fakat bu durum otomobili kullanırken alığınız hazdan sonra sizi pek ilgilendirmiyor. Önemsemiyorsunuz.

Dış Tasarım

Dış tasarımda aracın görünümünü değiştiren herhangi bir değişiklik yapılmamış. Orjinallik bozulmamış. Sadece elektrikli otomobil olduğunu belirten bantlar, simgeler ve DMA logoları eklenmiş.

Tüketim – Ekonomi

Prizin olduğu heryerde şarj edilebilen DMA Corolla, alışılagelmedik biçimde ekonomik bir araç. Piyasada bulunan ekonomik dizel bir aracı baz alırsak 5,5/100km tüketim değeri bulunan bir dizel araçta 400 Km’lik bir menzilde 85 TL’lik bir maliyet oluşuyor. DMA Corolla’da ise 400 Km’lik bir menzili yaklaşık olarak 9 TL gibi bir maliyetle gidebiliyorsunuz.

En büyük artılardan biri ise aracın bakım giderinin neredeyse olmaması. Elektrikli motorların en önemli avantajlarından biri olan bu durum bakım giderinden kurtulmanızı sağlıyor.

Fiyat

Cem Bey’den aldığım bilgilere göre bugüne kadar 200’e yakın satılan DMA Corolla’nın 2015 model sıfır satış fiyatı 70.000 Dolar’dan başlıyor. 2012 model 280km menzilli eski kasa ikinci el DMA Corolla’lar ise 89.000TL’den başlıyor. Türkiye’de satışı bulunan diğer elektrikli araçlarla kıyaslanırsa gayet iyi satmış durumda.

Araç satın aldığınız zaman, fiyata dahil olarak, DMA istediğiniz bir yere ücretsiz olarak sizin için şarj istasyonu kuruyor.

Elektrikli Taksi

An itibariyle İstanbul yollarında DMA’nın ürettiği elektrikli taksiler bulunmakta. Birgün birine denk gelirseniz motorun sesine kulak vermeyi unutmayın. Eğer ben denk gelirsem şu soruyu sormadan inmem; fiyat tarifesi aynı mı? Malum araç bayağı ekonomik 🙂

Eski Modeller

Ek olarak eğer bir gün yolunu DMA Showroom’una düşerse düzenlenen bir duvara elektrikli sistemin bütün parçaları koyarak bir galeri oluşturulmuş.

Diğer fotoğraflara buradan ulaşabilirsiniz

 

 

  • ahmet nevsehir

    Elektrikli ve hybrid araçları büyük bir beğeni ile izliyoruz ve takip ediyorum. Yanlız benim bu araçlarda merak ettiğim ve hatta bu araçları yapanlar niye bu şekilde yapmıyorlar diye merak ediyorum. Bu araçlarda 4 adet tekerlek var. Cayır cayır elektrik üretmek için çalışan 4 adet jeneratör demek olur bu. Araç giderken pillerin boşalan kısımları neden böyle bir düzenek yapılarak doldurulmuyor? Bu şekilde menzil uzar ve dışarıdan elektrik ihtiyacı minimuma düşer.