PAYLAŞ

Birkaç otomotiv devi, teknoloji şirketleri ve araç paylaşımı girişimleri sürücüsüz araçların hayata adapte edilebilmesi konusunda hükümete baskı yapabilmek için lobicilik faaliyetlerine başlamış durumda. Bilindiği üzere lobicilik faaliyetleri ABD’de uzun yıllardan beri bir kesimin isteklerini hükümete kabul ettirebilmesi için en etkili yol.

Ford, Google, Uber, Lyft ve Volvo’nun başını çektiği bir grup şirket Güvenli Yollar için Sürücüsüz Otomobil Koalisyonu (Self-Driving Coalition for Safer Streets) adı altında sürücüsüz araçların kamuoyunda bilinirliğini ve farkındalığını ayrıca yararlarını açıklamak amacıyla bir lobi grubu kurdu.

İlgili: Otomotiv Sektörünün Geleceği: Bebeğim, ileride araçlarımızı biz sürmeyeceğiz

Bu güçlü adımın arkasında iş hayatından güçlü ve bilinen isimler hala gelişmekte olan bu teknolojiyi savunmak için yer almış durumdalar. Koalisyon başkanı David Strickland (Ulusal Karayolları Güvenliği Eski Başkanı) yaz aylarında sürücüsüz araçlar için bazı yasaları gündeme getirmeyi planladıklarını açıkladı.

“Sürücüsüz araç teknolojisi Amerika yollarını daha güvenli hale getirecek ve tenhalaştıracak”
söylemiyle yola çıktıklarını söyleyen Strickland aynı zamanda, “Federal düzenlemelerle getirilecek olan standartlar sayesinde bu teknolojinin önü açılacak. Koalisyonumuz politikacılarla birlikte doğru çözümleri ve yasaları üretebilmek için beraber çalışacaklar” dedi.

Bu arada şirketler sürücüsüz (otonom) araç teknolojisi için neler yapıyor?

Google bu konuda çalışmaları en bilinen şirket. Hem sürücüsüz kullanıma adapte edilmiş Lexus SUV’lar hem de kendi tasarımları olan sürücüsüz otomobil prototipleriyle milyonlarca kilometrelik test sürüşleri yaptılar ve artık trafiğe açık alanlarda testlere devam ediyorlar.

Ford, alınan bilgilere göre kendi sürücüsüz araç teknolojisini Michingan eyaletindeki merkezinde test ediyor.

Uber, sürücüsüz araç sistemleri konusunda kendi araştırma merkezini Pittsburgh’da inşa ediyor.

Lyft ve General Motors geçtiğimiz dönemde sürücüsüz otomobiller konusunda bir araya gelerek çalışma ekibi oluşturdu.

Volvo ise 100 adet sürücüsüz otomobil ile Çin’de testler yapacağını duyurmuştu.

http://www.theverge.com/2016/4/26/11510076/self-driving-coalition-ford-google-uber-lyft-volvo-nhtsa