Otomotiv Sektörünün Geleceği: Bebeğim, ileride araçlarımızı biz sürmeyeceğiz

Otomotiv Sektörünün Geleceği: Bebeğim, ileride araçlarımızı biz sürmeyeceğiz

615
0
PAYLAŞ

Bu yazın başlarında Trinity, evrendeki en parlak zihinleri “Transportain Tech” yemeğinde konuk etme zevkine erişti. Bu isimler arasında Uber’in veri uzmanı, Lyft’nin operasyon stratejileri lideri, RelayRides’ın pazarlama departmanı başkanı, ve ZIRX, MilelQ, Chariot ve Automatic firmalarının CEOları bulunuyordu.

Sohbetler bir çok ilginç fikrin ortaya çıkmasına neden olmakla birlikte, fikirlerin müzakereye vardığı birleştirici sonuç şöyle özetlenebilir:

“Ulaşım teknolojileri sadece A noktasından B noktasına varma şeklimizi değiştirmiyor, esasen şehirlerimizin altyapılarını değiştiriyor.”

Bu yorum, ulaşımın geleceğinin neler getireceği konusunda birkaç önemli öngörünün ortaya çıkmasına sebep oluyor. İşte bunlardan en önemli 5 tanesi:

  • Uber en nihayetinde tek merkezden kontrol edilen, tamamen elektrikli ve otonom araç filosu üretecek.
  • Dinamik yönlendirmeli yeni taşımacılık çeşitleri , araç mülkiyetini azaltacak ve şehirsel gelişim planlarını değiştirecek.
  • Akaryakıt istasyonları, araç mülkiyetinin azalmasına ve elektriğe yönelme durumlarına bağlı olarak yok olacak ve akaryakıt dağıtım yolları yeniden yapılandırılacak.
  • “İnternet erişimine açık araç” girişimleri sayesinde; çok miktarda veri online olarak toplanabilecek ve böylece daha güvenli, daha ucuz ve daha etkili ulaşım yolları ortaya çıkacak.

19. yüzyılın sonlarından beri, otomobil, uçak, metro ve diğer ulaşım türleri nerde ve nasıl yaşadığımızı şekillendiriyor. Otomobiller, banliyölerdeki evler ve şehir merkezlerindeki işyerleri arasındaki hızlı seferlere olanak tanırken, modern taşımacılık sistemleri günümüzdeki kentleşme dalgasının oluşmasını sağladı.

Ve bu durum bizi 21.yüzyıla; yani elektriğe yönelimin, internet erişimine sahip araçların ve otonom taşımacılık sistemlerinin birleşimiyle oluşan, tamamen yeni ulaşım çeşitlerinin yükseldiği çağa getirdi. Birlikte bu faktörler araç mülkiyetini azaltacak, yakıt ve park altyapılarını sağlamlaştırarak daha dinamik, birbirine bağlı ve kent merkezlerindeki giderek artan yoğun popülasyonu desteklemeye müsait taşımacılık sistemleri ortaya çıkaracak gibi gözüküyor.

Bu geçiş dönemi, ulaşımı çok boyutlu olarak geliştirmekle ilgili parlak fikirleri olan girişimcilere bir çok fırsat sunacak.

Ridesharing (Ortak otomobil kullanımı)

En büyük Ridesharing şirketi Uber

Teknoloji dünyasında bir çok kişi 2014 yılını Uber’in yılı olarak ilan etti. 1 yıl içerisinde şirket 66 şehirden, 266 şehire, 29 ülkeden 53 ülkeye yayıldı, 140 milyon sürüşe hizmet etti ve 40 milyar dolar değerlemeye ulaştı. Ayrıca yolculuğu paylaşmak isteyen kullanıcılar için ulaşımı daha makul fiyata getiren UberPool’u kullanıma sundu. Bu süre içinde, Lyft, 60 şehire yayıldı 332.5 milyon dolar topladı, 1 milyar dolar değerlemeye ulaştı ve kendi yolculuk paylaşımı servisleri Lyft Line’da fiyatları bir hayli aşağıya çekti.

Uber’in bu ani yükselişi uluslararası alanda rakiplerinin dikkatini çekti. Hailo, Didi Kuaidi, GrabTaxi, Gett ve EasyTaxi; Avrupa, Asya, Güney Amerika ve Afrika pazarlarına yığıldılar. Süregelen tartışma ve çekişmelere rağmen, Uber ve takipçileri, geleneksel taksi endüstrisini alt üst ediyorlar ve zaman geçtikçe bu pazarı “noktadan noktaya” taşımacılık için genişletiyorlar. Bu şirketler büyürken, ileride daha çok şehir sakini bir araç sahibi olmanın getirdiği maliyetten vazgeçecek.

Aynı zamanda, “araç mülkiyetinden vazgeçiş”, bazı ücretsiz iş modelleri için imkan yaratıyor. RelayRides gibi şirketler, araç sahibi olmayan insanlara, komşularından araç kiralama servisi sunarken; Chariot ve Via gibi girişimler, taleplere dinamik olarak cevap veren araç paylaşımı ve toplu taşımacılık platformlarıyla ev-iş yolculuğunu kolaylaştırıyor. Son günlerdeki bir diğer yeni girişim, Scoop, talep üzerine sürüş sistemini kaldırıp, aynı mahallede yaşayan ve aynı ofisin otoparkına yolculuk eden iş arkadaşlarını eşleştirerek durumu bir adım öteye taşıyor.

Lyft’in öncü servisi Zimride gibi bazı servisler, geçmişte bu modeli yürütmede başarısız olsalar da, akıllı telefonlar günümüzde araç paylaşım sistemlerinin daha önce hiç olmadığı kadar düzgün işlemesini sağlayacak noktaya erişmiş olabilirler. Bu durum, UberPool’un hızlı yükselişinden sonra Lyft Line’ın San Francisco’daki geçerliliklerini sorgulamasıyla kanıtlanmış durumda.

Electrification (Elektriğe Yönelim)

Kullanıcı değerlendirmelerine göre en iyi elektrikli araç seçilen Tesla Model S

Son 10 yılda elektrikli araç pazarına bir çok yarışmacı dahil oldu ancak sadece bir kaç tane kazanan var. Nissan ve GM gibi büyük otomotiv şirketlerinin elektrikli araç piyasasına giriş çabaları sınırlı bir başarıyla sonuçlanırken; çok miktardaki girişimden iki tanesi olan Fisker ve Coda yüzlerce milyon dolar toplamasına rağmen en sonunda ilginç bir şekilde başarısız oldu.

Yinede, Teslanın başarısı, en azından pazarın üst noktalarında elektrikli otomobillere talep olduğunu kanıtlıyor. Ve Tesla elektrikli otomobil işinde ilk çıkış yakalayan şirket olmadığı gibi kesinlikle son da olmayacak. Temmuzda, Faraday Future Teslaya meydan okuduklarını ve 2017 de ilk elektrikli otomobillerini piyasaya süreceklerini açıkladı ve uzun süre manşetlerde kaldı. Dahası, CEO Elon Musk, müşterilerin daha geniş kesimine ulaşabilmek amacıyla Tesla’nın üretim hattını “pazarın aşağı seviyelerine” çekmesiyle, fiyatı daha hesaplı elektrikli otomobiller ortaya çıkabilir.

Bu yeni trend, düşük bütçeli elektrikli araç geliştiren girişimler için (özellikle Çin ve Hindistan pazarlarındaki, düşük maliyet ücreti üzerinden kara geçen girişimler gibi) fırsat yaratıyor. Ayrıca Tesla’nın başarısı bölgesel şarj altyapısının gelişmesini kolaylaştırdı.

Tesla kendi özel şarj ağını oluştururken, Chargepoint gibi girişimler, daha demokratik bir yaklaşımı öne çıkarıyor ve BMW ve Volkswagen gibi diğer elektrikli araç üreticilerini de destekleyen herkese açık bir şarj ağı oluşturuyor.

Connected Cars (Bağlı Araçlar)

Connected Cars: Otomobillerin iletişim teknolojilerinden en iyi şekilde yararlandığı dönemlere girdik

Araçların dahili tanılama sistemlerinde bir çok değerli veri tutuluyor ve ortaya çıkan zekice girişimler, OBD-II standartından faydalanarak bu veriyi alıyor ve ticari uygulamalarında kullanmak için paketliyor.Automatic, araç bakımı ve yakıt kullanımında tasarruf için ipuçları veren “Akıllı Sürüş Asistanı”na sahip bir cihaz sunuyor. Metromile’in sattığı cihaz,  kilometre başına ödeme sistemi içeren araba sigortası sağlıyor ve MileIQ, akıllı telefonların GPS sistemini ve ivmeölçer kullanarak özerk

Connected araçların diğer geliştirilen kısımlarında, Navdy yeni gösterge sistemini (HUD) piyasaya çıkardı. Bu sistem sürücünün akıllı telefonuyla Bluetooth üzerinden senkronize oluyor ve otomobilin ön camına bazı önemli bilgileri yansıtıyor. Zubie adlı diğer bir yeni girişim, ZinC (Zubie for the Internet of Cars) ismindeki yeni açık API yi duyurdu. Bu API, geliştiricilerin; araçların OBD-II portuna bağlanarak araç kontrolü, lokasyonu, seyahat etkinliği ve sürüş tarzıyla ilgili veri toplayarak platform üzerinde geliştirmesine olanak sağlıyor.

Tüm bu araç verileri ortaya çıkarıldıkça, kümelendikçe ve internetten erişime açık hale getirildikçe; sürüşleri daha güvenli ve verimli hale getiren inovasyonlar için fırsatlar da ortaya çıkmaya devam ediyor.

Otonom Araçlar

Google’ın geliştirdiği otonom araç teknolojisini kullanan otomobiller

Google’ın geliştirdiği otonom araç teknolojisini kullanan otomobiller

İşten çıkıp aracınıza bindiğinizde ve tek bir tuşa bastığınızda, yoğun trafik ve sinir bozucu sürücüler için endişelenmenize gerek kalmadan eve vardığınızı hayal edin. Araçlar kendi kendini sürdüğünde, bu durum olağan bir hal alacak.

Ulaşım teknolojilerinde, hareket etme şeklimizi Otonom Araçlar kadar değiştiren bir trend yok. Bir çok uzman, halihazırda zaten bu teknolojiye sahip olduğumuzu ve otonom araçlarla ulusal taşımacılık sistemini desteklememiz gerektiğini iddia ediyor.

Google’ın programının kökeni 2005 yılına kadar uzanmakta olabilir, yani Sebastian Thrun’un Stanford takımının robotik araçlarıyla 2005 DARPA Grand Challenge’ı kazanmasına. Bu yılın başlarında, Uber, Carnegie Mellon ile ortaklaşa geliştirdikleri ve Pittsburgh’da Uber Gelişmiş Teknolojiler Merkezi’nde hazırlanan kendi otonom araç programını duyurdu.

Aynı zamanda, RP-1 cihazını; otomatik direksiyon yönlendirmeli,otomatik gaz kontollü ve frenlemeli tüm araçları güçlendirmek amacıyla sensörlü, radarlı ve aktüatörlü hale getiren YCombinator destekli girişim Cruise, pazara adımını atıyor.

Sürücüsüz taşımacılğa geçişteki asıl mücadele güvenlik ve mevzuat üzerine. Bunun yanında, 4 eyalet ve Washington D.C., sürücüsüz araçlara belli bir noktaya kadar izin veren kanunları zaten yürürlüğe koydu.

Otonom taşımacılık şehir içindeki yerleşim yoğunluğundan anayollardaki trafik yapılarına, ticari otopark altyapılarına kadar herşeyi etkileyecek ve şehir planlaması için önemli uygulamalar gerektirecek.

Ayrıca otonom araçlar, ev-iş yolculuğunu daha elverişli hale getirecek ki bu; insanlar şehir merkezinden uzakta yaşamayı seçtikçe, büyük şehirlerdeki aşırı yoğunluğu önleyebilir. Otonom araçlar evrilmeye devam ettikçe,bu araçların  güvenli ve düzenli işlemesini sağlamak adına, girişimciler için yeni inovasyon fırsatları meydana çıkacak.

İnovasyonlar, bu devrimsel değişim dönemlerininin etrafını sarmış durumdalar.

Evcil atların tekerlekli araçları çekmesinin, ticaretin önünü açtığı Tunç Devri gibi ve Endüstri Devriminde, buharlı makine ve lokomotiflerin gelişmesinin eşi benzeri görülmemiş bir ekonomik büyümeyi tetiklemesi gibi, araç paylaşımının, elektriğe yönelimin, internet erişimine sahip otomobilerin ve otonom araçların etkileri insan toplumu için sayısız yararı olan yeni bir taşımacılık sisteminin kapılarını açacak. Ve bu sistem, sadece hareket şeklimizi değil, aynı zamanda yaşam şeklimizi de değiştirecek.

Her hızlı değişim sürecinde olduğu gibi, bu geçiş süreci de, taşımacılık sanatında parlak fikirleri olan teknoloji girişimlerine yeni fırsatlar yaratacak.

http://techcrunch.com/2015/08/29/baby-we-wont-drive-our-cars-the-future-of-automotive-transportation/