Ford, elektrikli araçların gelişiminden memnun

Ford, elektrikli araçların gelişiminden memnun

622
0
PAYLAŞ

Ford’un elektrikli otoombil pazarına biri saf elektrikli Focus Electric ve ikisi plug-in hybrid modeller olan C-Max Energi ve Fusion Energi modelleriyle hitap ediyor. Bu modeller Ford’un elektrikli otomobil piyasası için atacağı somut adımların belirlenmesine kadar olan birkaç yıllık süre zarfında da satışta kalacak.

Ford elektrikli otomobillerden sorumlu yetkilisi Mike Tinskey, Autos Cheat Sheet dergisine verdiği röportajda; müşterilerin elektirkli araçlara olan ilgisini ve inancını gördüklerini ve hissettiklerini belirtti. Ancak piyasada hala elektrikli araçların yaygınlaşmasını engelleyen bazı durumların olduğunu da belirtti. İstatistiklere göre an itibariyle elektrikli araç sahibi olan müşterilerin durumlarından memnun olduğunu ve bu kişilerin fosil yakıtlı araçlara geri dönmek istemediği biliniyor.

Elektrikli otoombil sahipleri için ; “Tutkulu ve zevkli bir otomobil kullanma deneyimi yaşamak isteyen sürücüler elektrikli otomobillerden vazgeçemiyor.” şeklinde bir açıklama yapan Tinskey elektrikli araç sahipleriyle doğrudan iletişim kurduklarını ve Plug-in Insights sistemiyle eğilimleri sürekli takip ettiklerini de bildirdi.

Tinskey ayrıca, şarj altyapısı hala yeterli seviyede olmadığı için meraklıları ve çevreciler dışında az bir kesimin elektirkli otomobillere ilgi gösterdiğini söylüyor ve yapılan teşviklere rağmen ABD’nin orta ve kuzey kesimlerinde soğuk havalar nedeniyle sürücülerin elektrikli otomobillere çok ilgi göstermediğini söylüyor.

Avrupa ve Çin pazarlarının ABD’ye göre daha farklı taleplerle geldiğini belirten Tinskey, özelikle Avrupa pazarının diğer ülkelere göre daha karışık olduğunu söylüyor. Bazı sorunları Ford’un tahmin edemediğini de ekleyen Tinskey, ülkelerde kullanılan elektirk akımlarının farklı olduğunu ve Avrupa’daki bazı yerlerde şehirlerde hala eski kablolama yöntemlerinin kullanıldığını ve bununda bir dezavantaj olduğunu belirtiyor.

Çin önümüzdeki yıllarda elektirkli otomobillerin teşviki için büyük atılımlar yapabilir. Öte yandan Çinliler’in şarj teknolojilerini ve altyapılarını geliştirmek için farklı atılımlar yapacağı bilgisi de gündemde yerini almış.

Ford gelecekteki planların içeriği hakkında açıklama yapmaktan kaçınıyor fakat Chevrolet, Tesla, Nissan gibi markaların yakın zamanlarda farklı atılımlar yapması kaçınılmaz ve piyasa sürekli gelişmeye, yükselmeye devam edecek. Öte yandan Hyundai ve Kia elektrikli otomobil piyasasına sağlam şekilde girmeye hazırlanıyor. Bu rakipler karşısında Ford’un sağlam bir kozunun olması iyi olur.

 

http://ecomento.com/2015/11/23/ford-satisfied-with-electric-car-progress-but-sees-challenges-executive-says/