PAYLAŞ

Günümüzde güçlü finansal kaynaklara sahip birçok şirket gelecek öngörüleri doğrultusunda elektrikli otomobil üretiyor veya üretme planları yapıyor. İlginç bir şekilde Google gibi günümüzün yazılım devleri de işin içine bir şekilde girmiş durumda. Apple gibi bazı şirketler elektrikli otomobil üretimi için çalışmalar yaptığı söylentilerini yalanlıyor ve reddediyor. Tabii bunların yanısıra Tesla ve GM gibi işi yatırıma dökmüş, gelir elde eden ve uzun vade planları yapan şirketler mevcut.

Tesla’nın 400.000 adetlik Model 3 ön-siparişi ile gövde gösterisi yapmasından sonra sektörü takip eden ve elektrikli otomobil sektöründeki görece boşluğu gören gözler Apple’a çevrildi. Ancak Alman otomotiv devi Daimler ile ilişkileri bozuk olan Apple’ın şimdi de dedikodulara göre birlikte çalıştığı BMW ile arası bazı verilerin paylaşımı konusundan dolayı açılmış durumda.

Apple, üreteceği muhtemel elektrikli otomobilin verilerini iCloud sistemine entegre ederek biriktirmeyi planlarken ortaklık yapacağı muhtemel firmalar olan BMW ve Daimler’in kırmızı çizgisi verilerin gizliliği yönünde.

Söylentilere göre Apple’nin Almanya’nın başkenti Berlin’de “gizli otomobil laboratuvarı” var. Burada Apple tarafından işe alınan 15-20 kadar üst düzey otomotiv uzmanı (bilinen markaların kâr amaçlı ve dar bakış açılı tasarımlarının aksine) özgün, sınırları olmayan, gelecek odaklı ve sadece kâr etme kaygısından uzak şekilde tasarımlar üzerinde çalışıyorlar.

Diğer taraftan ise başka bir Apple ekibi muhtemel elektrikli otomobil üretimi planları doğrultusunda uzun dönem gelir modelleri oluşturmaya başlamış. Muhtemel elektrikli otomobil BMW platformunda üretilecek ve BMW’nin Drive Now (şarj ve paylaşım hizmeti) sisteminden yararlanacak. Avusturyalı fason otomotiv üreticisi Magna Steyr ise Apple için üretim yapmayı bekliyor.

Apple ve Tesla’nın sektörü domine etme planlarına engel olacak en büyük tehditler ise farklı Avrupalı üreticilerle destek kuran Çinli üreticilerden geliyor. Geçtiğimiz aylarda kendini tanıtan Çin destekli Faraday Future ve yine geçtiğimiz günlerde lansman gerçekleştiren Çin merkezli aynı zamanda Aston Martin tarafından desteklenen LeEco en büyük rakipler. Bu markalar da uzun dönem gelecek planları yapıyor.

leeco-car

Yazının en çekici konusu ise araç paylaşımı (ride-sharing) sistemlerinin geleceğin rekabetçi markaları tarafından yatırım alıyor olması. Çok da uzak olamayan bir gelecekte otonom araçları onlara göre düzenlenmiş yollarda görüyor olacağız. Belki de bir otomobil sahibi bile olmayacağız. Ride-sharing sistemleri otomobil ihtiyaçlarımızı görüyor olacaklar.

İşte gelecek yatırımlarını aynı zamanda buna göre şekillendiren şirketler Uber ve Lyft gibi startuplara sahip olabilmek ve orada da bir domine işlemine gidebilmek için birbirleriyle rekabet halindeler. Geçtiğimiz haftalarda GM’nin Lyft’e 500.000.000 $ değerlemeyle yatırım yapması bu alandaki geleceğin parlak olduğunu gösteriyor. Otomobil şirketleri gelecekte ride-sharing girişimlerine araç satabilmek için sürekli rekabet halinde. Elon Musk’ın Norveç’te gerçekleştirmeyi planladığı Uber benzeri ride-sharing girişimi de bu açıklamayı örnekler nitelikte.

Şüphesiz elektrikli otomobil alanında geleceği şekillendirecek ve rekabeti belirleyecek olan en büyük etken Apple’ın piyasaya süreceği otomobil olacak. Apple’da artık o kadar heyecanlandırmayan kahraman ürünü iPhone yerine heyecanlandıracak, gidişatı değiştirecek, devrim yaratacak ve gönüllerde taht kuracak bir ürün koymak zorunda.

http://tech.firstpost.com/news-analysis/the-electric-car-is-the-future-but-for-now-its-apple-and-tesla-pushing-for-dominance-311114.html