Elektrikli araç kullanıcılarının %90’ı elektrikli sürüşe devam edecek

Elektrikli araç kullanıcılarının %90’ı elektrikli sürüşe devam edecek

538
0
PAYLAŞ

Ford Motor Company tarafından %100 elektrikli veya hibrid araç sahibi 10.000 kişi arasında yapılan ankete göre sürücülerin %90’ının gelecekte fosil yakıt tüketen araç satın alma planı yok. Elektrikli araçları tercih etmeye devam edecekler.

Ankete katılanların büyük çoğunluğu elektrikli araçların sürüş deneyiminin yakıtlı araçlara göre çok daha iyi olduğunu belirtti. Aracın sessiz olması ve dolayısıyla pürüzsüz bir sürüş sunması bu durumun en etkili sebeplerinden. Diğer bir etken ise elektrikli araçların “0” CO2 salınım değerleriyle tam bir çevreci olmaları. Çevrecilik meselesi de en büyük motivasyon kaynağı.

Ford Elektrikli Araçlar Altyapı ve Teknoloji Departmanı yöneticisi Stephanie Janczak Clean Technica’ya verdiği röportajda; Şu anda %100 elektrikli araç kulananların çok büyük çoğunluğu tekrar %100 elektrikli bir araç satın alacak. Hibrid araç kullananların büyük çoğunluğu ise istatistiklere göre gelcecekte %100 elektrikli bir araç almaya çok meyilli. Yine bu durumun en büyük iki nedeni iyi bir sürüş deneyimi ve çevreye olabildiğince en az zararda bulunma isteği.

2013-tesla-model-s-and-2011-chevrolet-volt-in-garage-photo-by-george-parrott_100443919_m

Anket ayrıca elektrikli araçlara sahip olmak ve yenilenebilir enerji kullanmak arasında güçlü bir korelasyon (karşılıklı ilişki) olduğunu bulmuş. Ankete katılanların %83’ü evlerinde yenilenebilir enerjiden faydalanmak için güneş panelleri taktırmak isteyenler veya halihazırda evlerinde güneş paneli takılı olanlar. 2012’de bu oran %40 civarındaydı.

Anketin değindiği başka bir durum ise, akıllı telefonlar elektrikli otomobil sürücüsü olduğunuzda en büyük yardımcınız haline geliyor. Akıllı telefonlar; pil durumunu kontrol etme, aracın iklim kontrolünü yönetme, şarj durumunu görme, civardaki şarj istasyonlarını görüntüleme, muhtemel şarj süresini öğrenme, şarj istasyonu için rezervasyon yapma ve uzaktan ödeme seçeneği, aracın mekanik durumunu görme gibi imkanları sağlıyor.

ABD’de elektrikli araca sahip kişiler büyük oranda garajlarında fosil yakıtlı bir araca daha sahip. Bu da onların hala bir CO2 ayak izine sahip olduklarını gösteriyor. Bunun en büyük nedeni ise sahip oldukları elektrkli araç Tesla gibi uzun menzilli bir araç değilse uzak mesafelere gidebilmek için. Kötü bir durum değil sadece pil teknolojisinin gelişmesini bekliyorlar. Elektrikli araçların yaratacağı devrim çok yakında.

http://gas2.org/2015/08/13/ford-survey-finds-90-electric-car-owners-satisfied/