Youth For Future, Türkiye’nin ilk uzun mesafe alternatif enerjili otomobil yarışı

Youth For Future, Türkiye’nin ilk uzun mesafe alternatif enerjili otomobil yarışı

998
0
PAYLAŞ

Alternatif enerji, yenilenebilir enerji gibi kavramları günümüzde çok fazla duyar olduk. Nedeni çok belli, bu güne kadar enerji üretmek için çoğunlukla kullandığımız ürünler, çevreye çok fazla miktarda zararlı atık madde bırakmamıza neden oldu ve kirlenmeye sebep oldu. Bu kirlenme ise üzerinde yaşadığımız gezegenimizin doğal dengesini bozmakta, ileride üzerinde yaşayan her canlı için yaşanmaz hale gelmesini sağlamakta.

Alternatif veya yenilenebilir enerji kavramları, bu gidişata dur demek için yaygınlaştırılması gereken enerji kaynakları ve bu kaynaklar neticesinde çalışan veya hareket eden ürünleri temsil ediyor. Artık topyekün insanlık olarak eskiyi bırakıp yeniye yani alternatif ve yenilenebilir olana geçmemiz şart.

youth-for-future

Eskişehir’li bir grup öğrenci de toplanıp alternatif ve yenilenebilir enerji kullanımına dikkat çekmek için yurtdışında yapılan benzer organizasyonlar neticesinde Youth For Future’i hayata geçirdi.

Youth For Future, üniversitelerimizdeki öğrenci takımlarının ürettikleri alternatif enerjili otomobillerin bir araya gelerek yarıştığı ve tanıtıldığı kapsamlı bir etkinlik olarak öne çıktı.

youth for future
Yarış esnasında Anadolu Solar Team, Sunatolia’2

Organizasyon dahilinde, Anadolu Üniversitesi’nden Anadolu Solar Team, İstanbul Üniversitesi’nden Team Socrat ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nden İTÜ GAE takımları bu sene ilki gerçekleştirilen organizasyonun takım olarak katılımcıları arasında yer aldılar.

itu-gae

2016 ayağı toplamda üç etaptan oluşan organizasyonda ilk etap, Eskişehir – Sivrihisar arasında toplamda 200 Km’lik parkurda gerçekleşen yarış etabıydı.

Yarış etabında sıkı bir mücadelenin ardından 200 Km’yi ilk tamamlayan ekip Socrat oldu. İkinci ekip Anadolu Solar Team üçüncü ekip ise İTÜ GAE olarak sıralandı.

Ayrıca yarış sonrasında, hiçbir kural (trafik, yarış, güvenlik) ihlali yapmayan ITU GAE takımına özel bir sertifika verildi.

13320422_1551183558518373_3623897614941995095_o
Yarış esnasında, İTÜ GAE ve aracı Arıba 7S

İkinci etap ise, organizasyonun tanıtım etkinliği oldu. Eskişehir merkezindeki Espark AVM’nin geniş açık otoparkında hazırlanan etkinlik alanında takımlar tanıtımlarını gerçekleştirdiler. Sakin okul projesi kapsamında güneş enerjili model araçlarını üreten ortaokul öğrencileri ürettikleri araçları stantlarında sergilediler.

13323320_1551345601835502_8304593865995456759_o
Ortaokul öğrencilerinin güneş enerjili, uzaktan kumandalı model arabaları

Türkiye’nin alternatif ve yenilenebilir enerji alanındaki en vizyonlu belediyelerinden birisi olan Tepebaşı Belediyesi de bünyesindeki hibrit otomobilleri ve elektrikli otobüsleri etkinlik alanında sergiledi.

tepebaşı belediyesi

Etkinlik ayağının sonunda ise Tepebaşı Belediyesi Başkanı Ahmet Ataç ve UNFPA Türkiye elçisi Karl Kulessa birer konuşma yaparak kapanış yapıldı.

karl-kulessa
UNFPA Türkiye elçisi Karl Kulessa, Youth For Future etkinlik sahnesinde

Üçüncü etap ise, Youth For Future’nin düzenleniş amaçlarında yer alan, Türkiye’nin ve Dünya’nın en önemli antik miraslarından olan Frig Vadisi’nin tanıtımına katkı sağlamak için gerçekleştirilen Frig Vadisi etabı oldu.

Gelecek sene de düzenlenmesi planlanan organizasyon, ülkemizde de uzun mesafeli alternatif enerjili otomobil yarışı konusunda bir ilki gerçekleştirmesi açısından önemli bir yere sahip.

Yurtdışındaki benzer organizasyonlar ise; World Solar Challenge, SASOL Solar Challenge ve Abu Dhabi Solar Challenge olarak sıralanabilir.