Volkswagen Elektrikli otomobiller için yeni şase geliştiriyor

Volkswagen Elektrikli otomobiller için yeni şase geliştiriyor

532
0
PAYLAŞ

Yakın geçmişte otomobil dünyasında kabul gören kavram “one size fits all” yani tek şasinin bütün motor türlerine uyum göstereceği şeklindeydi. Geleceğe yönelik tasarımlar da bu kavram üzerinden şekilleniyordu. Ancak bilimin ve teknolojinin hızlı gelişimi tahminleri yanıltıyor beraberinde stratejilerin değişmesine yol açıyor.

One size fits all kavramının en iyi uygulayıcılarından biri de Alman Volkswagen grubu. Bünyesinde barındırdığı Audi, Porsche, Skoda, Seat gibi markalarda da kullanılmak üzere yaratılan şaseler başarılı oldu ve pazarda en çok satılan ürünler konumuna gelmişlerdi. Ancak meşhur dizel skandalı boy gösterince VW’nin de kendisi için köklü değişimler yapmasının vakti geldiği anlaşılmış olacak ki firmanın elektrikli otomobiller için ayrı şase geliştireceği duyuruldu.

Tesla’nın geliştirdiği şase pilleri aracın tabanında barındırıyor. Hem daha iyi bir yol tutuş hem de piller için daha fazla alan kazandırıyor. Bu tasarım anlayışı elektrikli otomobil dünyasında kabul görmüş bir tasarım. VW’de yapacağı şase değişikliğinde başta e-Golf olmak üzere yeni tasarımın kullanacağını CEO Herbert Diess aracılığıyla açıkladı.

Diess’in açıklamalarına göre yeni şase 3-4 yıllık bir zaman aralığında tamamlanacak. 4 rakamı ise tavan rakam.

Pillerin tabanda olduğu şase sistemine kısaca “MEB” deniyor. VW bu şase yapısına geçtiğinde ise standart bir elektrikli Golf’ün menzili 400km’ye kadar çıkacak. Bu gelişme elektrikli otomobil piyasasında büyük satış rakamlarına ulaşılmasının rahatlıkla öngörülmesini sağlıyor.

Diess, “Fosil yakıt için hem sanayide hem de otomotivde emisyon tartışması vardır” diyor ve pil teknolojisinin gelişmesi, ucuzlaması ayrıca şarj ağının yaygınlaşıp şarj süresinin kısalmasıyla birlikte elektrikli otomobillerin kullanılmaması için bir sebep kalmayacağını ve elektrikli otomobillere yatırım yapmanın çok mantıklı olduğunu söylüyor.

VW yeni geliştirdiği modellerde Tesla gibi silindirik piller yerine prizmatik hücreli pillerin kullanılacağını açıkladı. Bu gelişme ile pil sektöründe de hareketlenme bekleniyor.

http://ecomento.com/2015/11/16/volkswagen-designing-new-chassis-for-electric-cars/