Tesla, kazaya kimin sebep olduğunu biliyor, yakında çoğu üretici bunu bilecek

Tesla, kazaya kimin sebep olduğunu biliyor, yakında çoğu üretici bunu bilecek

1096
0
PAYLAŞ

Kazaların Kimin Hatası Olduğu Artık Sır Değil

Herkes hata yapmasına rağmen bazıları hatalarını gizlemeye çalışır. Ama eğer, Tesla Motors’un ürettiği bir aracın direksiyonundaysanız, yakalanabilirsiniz. Aslında yakın zamanda kazaları gizlemeye çalışmak imkansız hale gelebilir.

Geçtiğimiz günlerde, Tesla Model X sahibinin, aniden hızlanıp bir binaya çarpması aslında bir ders oldu. Tesla araçları sürekli olarak internet üzerinden üreticiye bağlı kalarak veri gönderiyor. Şirket röportaj yaptığı The Verge adlı siteye şu açıklamayı yaptı:

Açıklamada, “Veriler, gaz pedalı aniden %100’e yükseldiği zaman aracın 6 mil menzili olduğu göstermekteydi. Sürücü eylemleri tutarlı, araç bilinçli bir şekilde herhangi bir sürücünün yapacağı şekilde ivme kazanıyor.” denildi.

Bu tür veri destekli düzelticiler daha çok veri almaya imkan sağlıyor. Çoğu otomobil, Tesla’nın yaptığı gibi kendi araçlarına veri girişi uygulaması yapmıyor ama sanayi ve teknolojinin gelişmesiyle bu durum değişecek gibi gözüküyor.

ABD’de satılan otomobillerin çoğunda olay yeri veri kayıt cihazları, siyah kutular olarak da tanımlanan  cihazlar, bu günlük verileri bir kaza anında incelenmesi için depoluyor. Bu cihazların çoğu, kayıtları Tesla’nın yaptığı gibi kaydedilebilir veya internet üzerinden paylaşılabilir olarak depolamıyor ama otomobillerde İnternet bağlantısı  daha yaygın hale geldikçe otomobil üreticileri de depolama cihazlarını bizler için kullanılabilir hale getireceklerdir.

Günüzde sadece yeni araçların çeyreği gerekli teknolojiye sahip ama 2020’ye kadar bu sayının %90’a ulaşması bekleniyor.

General Motors gibi şirketler, sürücü eylemlerini toplamak, veri aralığını genişleterek kendi ilgi alanlarını genişleterek yeni iş fırsatları açmak için çalışmalar yapıyorlar.

Otomobil şirketleri için büyük bir motivasyon da sigorta sektörüne girebilmek. Bazı sigorta şirketleri, araç sürücülerine otomobillerine sürüş alışkanlıklarını izlemek için aygıt yüklemeyi kabul ederlerse şimdiden bazı indirimler sunuyor.  General Motors ve birkaç partneriyle beraber OnStar sistemle bağlantılar sağlıyorlar. Ama sigorta şirketlerinin Tesla gibi daha ayrıntılı veriler toplayarak kazanacakları çok şey olabilir. Böylece sadece aracın her hareketi değil sürücünün de bütün eylemleri görülebilir.

Araçlardan daha fazla veri toplama isteğinin bir başka nedeni de otonom araç gelişimine katkı sağlamak. Tesla’nın veri toplama da böyle hızlı ilerlemesinin sebebi de budur.

Veri toplama her türlü veri kaydında olduğu gibi, tekerleğin her seğirmesi veya gaz pedalına her basışın kayıt altına alınması insanlar tarafından memnuniyetle karşılanmayabilir. Son Tesla olayındaki gibi birçok sürücü kendilerini haksız biçimde sürüş günlüklerine mahkum edilmiş gibi hissediyor. Otomobil üreticilerinin veya sigorta şirketlerinin bu verileri, fiyatları ya da promosyonları manipüle etmek için kullanmaları da insanlar tarafından hoş karşılanmama sebeplerinden biri. Araba üreticileri bu durumda sık sık kendilerini hukuki yaptırımlarla sorgulamalıdırlar.

Tüm bunlara rağmen toplanan ve kayıt edilen bu verilerin yolları daha güvenli hale getireceği çok açık. Birçok çalışma polis otomobilleri, taksiler ve diğer şirketlerin araçlarına ham kara kutular eklendiğinde bile kaza oranlarının dibe vurduğunu göstermekte.