Tavanında güneş panelleriyle, yeni jenerasyon Toyota Prius

Tavanında güneş panelleriyle, yeni jenerasyon Toyota Prius

1107
1
PAYLAŞ

“Dünyanın en çok tercih edilen hibrit otomobil Toyota Prius” şeklinde bir giriş yaparsak yanılmış olmayız. Toyota’nın ve genel anlamda hibrit otomobillerin amiral gemisi olan Prius, onu daha çevreci hale getirecek ve belki de otomotiv sektöründe bir yeniliği seri üretim otomobillere kazandıracak yeni bir donanıma kavuşuyor: Güneş Panelleri.

Toyoya Prius’un tavanına yerleştirilen güneş panelleri sayesinde sürücüler %10 gibi önemli bir oranda elektrik tasarrufu sağlayacaklar. Hem çalışır vaziyette hem de park halinde bataryayı besleyecek olan panellerin kullanılmaya başlanması ve seri üretim otomobillerle trafiğe katılmaları birçok koldan önemli ve olumlu atılımlara neden olabilir. Tavan, kaput ve sedan otomobillerde bagaj kapağı gibi üstü boş parçalara yerleştirilen yüksek verimli güneş panelleri kesintisiz elektrik sağlayarak dışarıdan enerji aktarımı gereksinimini ortadan kaldırabilir. Tabi bu durumun sürdürülebilir şekikde hayatımıza girmesi, paneller ve otomobil sistemleri alanında yapılacak ar-ge çalışmalarına bağlı. Güneş panelli Prius’un piyasaya sürülmesi bu açıdan önem arz ediyor.

Şimdilik sadece Avrupa ve Japonya pazarında satışa sunulacak olan Prius, cam tavanın parçalanma koşulları ABD standartlarında olmadığı gerekçesiyle ABD’de satışa sunulmuyor.

toyota-prius-prime-01