Saab, Çin’de Elektrikli otomobil fabrikası kuruyor

Saab, Çin’de Elektrikli otomobil fabrikası kuruyor

818
0
PAYLAŞ

2012 yılında İsveç’li Saab’ı satın alan çinli yatırımcı grup Çin’in Kuzeybatısı’nda Tianjin kentinde 400 milyon dolarlık bir elektrikli araç ve Ar-Ge fabrikası kurmayı planladığını belirtti.

Şirketin CEO’su Mattias Bergman yaptığı açıklamada; “Çin, elektrikli araç piyasasında dünyanın en hızlı büyüyen ve gelişen pazarı konumunda, bu durum ise yüksek bir rekabeti beraberinde getiriyor. Fakat pazarda hala açık var ve biz bu açığı doldurmalıyız.” dedi.

mattias-bergman
NEVS CEO’su Mattias Bergman

Her yıl çevre kirliliği sebebiyle gelişen hastalıklardan dolayı binlerce insan hayatını kaybediyor. Elektrikli araçlar Çin’in ve Pekin’in hava kirliliğinin önlenmesi politikası içerisinde en önemli unsurlardan. Belediye Başkanları ve diğer yetkili kişiler bu doğrultuda çevre dostu araçlar ve altyapı için yatırım yapmaya teşvik ediliyor.

Yılda 200.000 araç üretimi ve Ar-Ge çalışmalarının yapılacağı tesis için 400 Milyon dolar harcanacak. Fakat Saab isminin kullanılıp kullanılmayacağı markanın İsveç ayağının içinde bulunduğu krizden ve NEVS ismini almasından dolayı hala belirsizliğini koruyor.

Çin hükümeti ise elektrikli araçların teşviki için vergi indirimleri, muafiyeti ve sübvansiyonlar gibi bir dizi kolaylık sağladı. Daha sonrasında ise Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri bakanlığı elektrikli araç satışlarında %300 artış sağlandığını duyurdu.

Şirket üretime başladığı takdirde halihazırda Çin pazarında satışlarını sürdüren Tesla, Nissan, Volkswagen gibi ve aynı zamanda çok sayıda yerel üretici ile rekabet etmek durumunda kalacak.