Rimac Concept One – Yüksek Performanslı Elektrikli Otomobil

Rimac Concept One – Yüksek Performanslı Elektrikli Otomobil

1024
0
PAYLAŞ

Elektrikli otomobil piyasasında rekabet gün geçtikçe kızışıyor. Ülkeler yatırımlarını bu konu üzerinde planlamaya uzun zaman önce başladılar. Girişimciler de gelecek trendlerine kayıtsız kalmıyorlar. 23 yaşındaki Mate Rimac da bunlardan biri.

Kendi yarattığı marka, Rimac Automobili’nin hem kurucusu hem de tasarımcısı olan Rimac, elektrikli otomobil sektörüne hızlı bir giriş yaptı.

Firmanın 2011’de duyurduğu lüks, spor konseptli (hiper-high performance) elektrikli arabası Rimac Concept One, Monaco Otomobil Fuarında görücüye çıkarıldı ve büyük ilgi topladı.

rimac

Rimac Concept One’ın dış tasarımı kadar sahip olduğu motor özellikleri de, onun kendi alanında bir ilk olmasını sağlıyor.

0-100 kilometre aralığına sadece 2.8 saniyede erişebilen bu yüksek performanslı aracın batarya menzili de 600 kilometre. Üretiminde kullanılan karbon fiber sayesinde ise oldukça hafif bir ağırlığa sahip olan Rimac Concept One’un toplam ağırlığı ise 1.650 Kg.

rimac-specs

Rimac Concept One, üzerinde dört adet elektrik motoru taşıyor. Dört adet motorun avantajı ise her tekerleğe ayrı ayrı istenildiği gibi güç gönderebilmesi. Yani bir spor otomobil için en önemli detay olan güç dağılımını çözmüş olması. %95 verimlilikle çalışan bu motorlar maksimum 650 kW güç sağlarken dakikada 8500 döngü (RPM) sağlayabiliyor.

Rimac Concept One’ın sahip olduğu bu özelliklerin her biri, onun Dünya’nın ilk elektrikli süper otomobili olma ünvanını gerçekten hakkıyla taşıdığını kanıtlar nitelikte.

Rimac Consept One‘nın piyasa değeri ise 1 milyon dolar. İlk teslimatları da gerçekleştirilmiş durumda. Henüz diğer markalar kadar üretim yapmasalarda; kısa sürede pazardaki payını arttıracağı aşikar.