PAYLAŞ

Mobil cihazlar ürettiği işlemciler vasıtasıyla tanıdığımız bilişim sektörünün önemli şirketlerinden Qualcomm, Halo adını verdiği kablosuz elektrikli otomobil şarj ünitesinin başarısından sonra tüketici sektörüne sağlam bir giriş yapmayı planlıyor.

Formula E sezonu boyunca, BMW i8’lerden oluşan güvenlik aracı filosunun ve BMW i3’lerden oluşan medikal araç filosunun kablosuz olarak şarj edilmesini sağlayan kablosuz üniteleri tedarik eden Qualcomm son derece problemsiz geçen bir yarış sürecinin ardından geri dönütlerden çok memnun.

Halo, kablosuz şarjı destekleyen elektrikli otomobiller ile entegre çalışıyor. Kablosuz şarj ünitesi, zemin üzerinde yatay şekilde bulunan bir adet pad’den oluşuyor. Uygun donanıma sahip araç ile pad arasında maksimum bir metre mesafe ayarlandıktan sonra şarj işlemi başlıyor.

Qualcomm-Halo-02
Şarj edilecek araç zeminde bulunan pedin üzerine geliyor

Qualcomm’un kablosuz şarj sistemi değişik ihtiyaçlara göre farklı şekilde adapte edilebiliyor. Şarj süresi ihtiyaca, uzaklığa ve batarya boyutuna göre değişiklik gösteriyor. Sistem ile şarj edilen cihaz arasında muhtemel bir engel veya tehlike sezilirse (küçük çocuk, evcil hayvan vb.) şarj işlemi otomatik olarak duruyor.

Formula E sezonu boyunca bir nevi test imkanı bulan ve stabilite testlerinden geçmiş görünen Halo’nun geleceği günlük kullanıma kayacak. Şarj etme konusundaki bazı dezavantajları ortadan kaldırabilecek olan bu teknoloji halihazırda bazı premium otoparklarda kullanılmasına rağmen halen kısıtlı sayıda ve günlük hayata adapte edilebilmiş değil. Qualcomm geliştirdiği teknolojinin günlük hayata entegre edilmesi ve sürdürülebilirliği için çalışmalarına devam ediyor.

http://www.news18.com/news/auto/qualcomm-shows-off-wireless-charging-technology-for-electric-cars-1240282.html