Proje “YEREL”

Proje “YEREL”

884
0
PAYLAŞ

YEREL Projesi, İstanbul Üniversitesi akademisyen ve öğrencileri tarafından geliştirilmekte olan yerli elektrikli araç projesidir.

Ekip amacını, elektrikli araçlar konusunda dünyadaki yenilikleri takip ederek, üniversite-sanayi işbirliği çerçevesinde, elektrikli araçlar için alt sistemler geliştirmek olarak açıklıyor. Ayrıca; elektrikli araçların ülkemizde yaygınlaşmasını sağlayacak iş modelleri geliştirmek, toplumda farkındalık yaratacak tanıtım çalışmaları yapmak projenin alt hedeflerini oluşturuyor.

YEREL projesi, bir araç veya sistem üretmekten çok uzun vadede fayda sağlayacak, ileride yapılacak olan girişimler için pratik oluşturacak Ar-Ge platformu niteliği taşıyor.

Ekip aynı zamanda, 2009’dan 2012 yılına kadar beş farklı güneş arabası üretmiş ve bu arabalar ile çeşitli başarılara imza atılmış.

Turkey Tour Test 1

Teknik Veriler
Araç Ağırlığı: 500kg
Menzil: 500km
Maksimum Hız: 120 km/s
Yolcu Kapasitesi: 2+1
Batarya Tipi: Lityum İyon
Batarya Kapasitesi: 30kWh Tekerlek Sayısı: 4
Uzunluk: 1200mm
Genişlik: 1750mm
Boy: 4000mm
Kabuk: Kompozit Malzeme
Şasi: Kompozit Malzeme


Türkiye Turu

Proje kapsamında üretilen araç ile Türkiye turu yapıldı.proje yerel

Menzilin 500 km’ye kadar ulaşmasını sağlayan yüksek verimliliği ve hafif aerodinamik yapısı sayesinde aracın uzun bir güzergâh üzerinde test edilmesi, projenin somut çıktılarının kayıt altına alınabilmesi, elektrikli araçların kabiliyetleri hususunda toplumda farkındalık yaratacak çalışmaların yapılabilmesi ve üniversitemizde gerçekleştirilen bilimsel çalışmaların tanıtılması amacıyla Türkiye Turu etkinliği planlanmış.

Türkiye turu kapsamında on beş gün boyunca on iki farklı şehir ziyaret edilerek toplamda 5000km’lik bir güzergah tamamlanmış.

proje yerel
Ekip