Batarya üreticileri, otomobil üreticilerinden daha önemli hale geliyor

Batarya üreticileri, otomobil üreticilerinden daha önemli hale geliyor

1073
0
PAYLAŞ

Elektrikli otomobil sektörünü takip eden herkesin bildiği gibi, sınırlı menzil ve fosil yakıtlı otomobillere göre daha yüksek fiyatlı olmaları günümüzde elektrikli otomobillerin kitlelere ulaşması ve hayatımıza adapte olmasını engelleyen en büyük unsurlardan.

Elektrikli otomobil üretmekte olan otomobil üreticileri de, en düşük maliyetlerle en yüksek kapasiteyi sunan batarya seçeneklerini kendi ürettikleri araçlarda tüketiciye sunarak elektrikli otomobilleri daha cazip hale getirmeye çalışıyorlar.

Tesla Model S, tabana konumlandırılmış batarya
Tesla Model S, tabana konumlandırılmış batarya

Söz konusu bu durum, batarya/pil üreticisi ve teknoloji geliştiricisi şirketleri otomobil üreticileri için her zamankinden daha önemli hale getiriyor.

Pil üreticileri otomobil üreticileri için önemli kuruluşlar fakat pil üreticileri kendilerini elektrikli otomobil alanında günümüzün otomobil üreticilerinden daha da önemli bir konuma getirebilirler mi? Asıl tartışılan mesele işte bu.

Pil üreticileri, Navigant Research’ın blog yazısında değindiği konuya göre yakın gelecekte elektrikli otomobil geliştiricileri alanında baş aktörler olacaklar.

Baş aktörler arasında yer alması muhtemel şirketlerden olan LG Chem, bu sonuca uygun analizler yapmaları için araşırmacıları davet etmiş.

General Motors (GM)’un elektrikli otomobil alanındaki amiral gemisi olan Bolt’un pil tedarikçisi LG Chem şirketi. GM’a yoğun miktarda ve yüksek meblağlarda batarya tedarik ediyor. Sadece bataryayla da kalmıyor motor sürücüsünden gösterge panellerine kadar gerek GM tarafından tasarlanmış gerekse LG Chem’in kendi ürünü olan bir çok bileşeni markaya sağlıyor.

Diğer bir tarafa bakacak olursak, Tesla batarya ihtiyacını Panasonic sayesinde karşılıyordu. 85 kW’lık Model S bataryasının içerisinde 7000 adet 18650 kodlu Panasonic pil mevcut.

Panasonic-Li-ion-Theron-Trowbridge-Flickr

Tesla, uzun vade hesaplarında ve stratejilerinde bu tehlikeyi görmüş olacak ki Reno, Nevada’da kendi pil üretim merkezi olan devasa Gigafactory’i hayata geçirdi, fabrika Temmuz ayınca açılacak. Gigafactory’nin inşa ve üretim aşamalarında Tesla, Panasonic’ten tecrübe satın alıyor ve almaya devam edecek.

Japon şirket Panasonic aynı zamanda elindeki imkanları iyi değerlendirerek Dalian Levear Electric Company adlı firma ile ortaklık kurarak, Çin pazarı için elektrikli otomobil üretmeye başlıyor.

Samsung, uzakdoğuda halihazırda kendi logosu altında otomotiv pazarına girmiş durumda. Alınan bilgiler neticesinde Renault ile işbirliği yaparak elektrikli otomobil pazarına da giriş yapacaklar.

Bunun haricinde, İngiliz ev elektroniği devi Dyson geçtiğimiz aylarda elindeki Know-How’u kullanarak elektrikli otomobil pazarına giriş yapacağını doğruladı.

KAÇIRMAYIN: Elektrikli ev aletlerinden Elektrikli Otomobillere: Dyson

Kısacası, uzun zamandır yerine oturmuş ve kımıldamayan taşlar yakın zamanda yerinden oynayacak gibi duruyor.