Norveç’te satılan otomobillerin %40’ı elektrikli

Norveç’te satılan otomobillerin %40’ı elektrikli

522
0
PAYLAŞ

Konu elektrikli araç kullanım oranına gelince bir de buna hibritleri ekleyince hiçbir ülke Norveç’in neredeyse %40’lık elektrikli otomobil kullanım oranına yaklaşamıyor.

Özellikle, hibrit ,elektrikli ve hidrojenle çalışan yakıt hücreli araçların toplam satışı Norveç otomotiv pazarının ilk 6 ayındaki satışlarının yüzde 38.7’sini oluşturarak Ocak-Haziran 2015 dönemine göre 1/3’lük bir artış yakaladı.

Geçen Mayıs ayında yayınlanan istatistiklere göre nüfusu 5.2 milyon olan İskandinav ülkesi 100.000 adet kayıtlı elektikli araç ile Çin, ABD, ve Japonya’dan sonra dördüncü büyük elektrikli araç pazarını oluşturmuştu.

Elektrikli araçların Norveç otomotiv pazarındaki  yüzdesi daha önce de manşet olmuştu. Sürekli artan rakamlar şimdilerde %28.4’ü buldu. ABD’de aynı oranın yaklaşık %0.75 olduğunu unutmamak gerek.

Bu konudaki “Elektrikli Araç Pazar” içerik olarak tam elektrikli araçları (EV) ve şarj edilebilir hibrit araçları (PHEV) içeriyor.

2015’in sonunda tam elektikli araçlar (EV) yüzde 18.4’lük satış oranı ile şarj edilebilir hibritlere (PHEV) göre pazardaki baskın tarafı oluşturuyordu.

Volkswagen e-Golf’ü takiben Nissan Leaf, Renault Zoe ve BMW i3 başı çeken modellerdi.

Şarj edilebilir hibritler ise diğerleri ile karşılaştırıldığında zar zor listelere girebilirken yeni araç marketinde %4.5’lik bir artış yakaladı.

Bu yılın ilk altı ayında kayda geçen yeni araç rakamları gösteriyor ki tam elektrikli araç satışları neredeyse yüzde 3’lük bir düşüşe uğrayarak yüzde 15.1 oranına gerilerken prizli hibritler etkileyici bir artışla yüzde 13.3’lük satış oranına ulaşti.

Şarj edilebilir hibrit satış masrafları ise artan yeni model tekliflerine ve alıcıların saatte 30 kilowattlık şarj paketi ile daha uzun menzil sunan yeni elektrikli Leaf modelini beklemesine dayandırılıyor.

Haziran sonunun en çok satanı ise Avrupa’da olduğu gibi Mitsubishi’nin plug-in crossover olan Outlander modeli oldu.

Volkswagen’in yeni PHEV modelleri Golf GTE ve Passat GTE de Volvo XC90, Mercedes-Benz GLE ve BMW X5 40e modellerinde olduğu gibi hızlı artan satış rakamlarına ulaşmayı başardı.

Norveç’deki elektrikli araç kullanım oranındaki artış hükümetin elektrikli araçlarda yüzde 25 vergi muafiyeti sağlaması ve aracın ağırlığına, motor hacmine, egzoz kiri seviyesine ve karbondioksit emisyonuna göre verilen ortalama 12.000 dolardan fazla tutan araç kayıt ücretini elektrikli araçlar için kaldırmasına dayanıyor.

Aynı şekilde elektrikli araç sahiplerine tanınan, yüksek rakamlara ulaşabilen park cezaları ve otoban ücretlerinden muafiyet ülkeyi elektrikli araç kullanımında örnek alınabilecek konuma getirdi. Ancak Reuters haber ajansına göre sağlanan bu destek devleti 267.7 milyon dolarlık vergi gelirinden mahrum etti.

Bu durumda Norveç vergi gelirinden oluşan kaybını telafi için yeni bir yol bulamazsa 2025’e kadar petrol bazlı araç kullanımını kaldırma politikasını bir süre daha erteleyebilir.