PAYLAŞ

Premium araç olarak Nissan Leaf’ten iki ve Chevy Volt’tan dört kat pahalı başlangıç fiyatına rağmen Tesla’nın Model-S’i bu yıl diğer elektrikli araç rakiplerini geçerek 2015’in ilk yarısında Amerika’daki en çok satan elektrikli araç olmayı başardı.

ABD’de, Ocak 2015’ten Haziran 2015’e yaklaşık 11,900 adet satan Tesla Model S Nissan Leaf’in 9,816 ve Chevrolet Volt’un 5,622 olan satış rakamlarını çok net bir şekilde aşmış gözüküyor.

Geçtiğimiz ay Tesla’nın dünya çapında 75,000’in üzerinde ve giderek artan şatış rakamlarının bir dönüm noktası olduğundan bahsetmiştik ve Tesla’nın yayınladığı yıl içi ikinci çeyrek teslimat raporu da bunu onaylar nitelikte gözüküyor. Rapora göre Tesla şimdiye kadar Haziran ayı dahil dünya çapında 78,334 adet sattı.

Satış Takipçisi Mario R. Duran’a göre Tesla sadece şu anki temposunu koruduğu takdirde yıl bitmeden dünya çapında 100,000’inci aracını da satmış olacak.

Model S’ten bir buçuk yıl önce Aralık 2010’da piyasaya sürülen Volt/Ampera dünya çapında şimdiye kadar 95,000 civarı satarken Nissan Leaf 180,000’in üzerinde satış rakamlarına ulaştı.

Bildiğiniz üzere Model S 2012 yılının Haziran ayında piyasaya sürülmüştü yani bu Haziran Model-S 4.yaşına girmiş bulunuyor. Bu süreçte Tesla, bir kaç yazılım güncellemesi ve şartnameye uygun bazı ekleme ve kaldırmalar ile Model-S’ini ilk günkü tazeliğinde tutmayı başardı.

Örnek vermek gerekirse, geçtiğimiz sonbahar 691 beygir gücüne sahip istenildiğinde 4 çeker (AWD) sistemli Model S P85D tanıtılmıştı. Ve bu yıl onu takip eden yine AWD sistemli 70D arkadan çekişli P60 serisinin yerine tanıtıldı.

Şirket ise denizaşırı varlığını genişletme konusunda Asya veya Avrupa diye kıta ayrımına gitmeden karışık bir çalışma yürütse de rakamlardaki artış başarıyı işaret ediyor.

Ayrıca Tesla, Supercharger adını verdiği şarj istasyonları ile kurduğu ağ sayesinde kullanıcılarına araçları için ömür boyu bedave elektrik imkanı sunuyor.

Bütün bunların ötesinde, çok olumlu tepkiler alan Leaf, Volt ve Model S şarjlı araç alıcıları için çok cazip duruyor ve üçü de ABD’de aynı Federal Vergi indirimine (7,500$) ve aynı eyalet yardımlarına tabii.

Tesla ayrıca şirketin gaz kullanmama politikasını destek vermek için yeterli bir neden olarak gören köklü destekçilere sahip ve Tesla’nın bu konudaki saf ve temiz görüşünün anlaşılmasının, şirketin CEO’sunun attığı bir tweet ile veya toplantıda belirttiği bir görüş ile sürekli haberlerde olmasındaki payı çok büyük diyebiliriz.

General Motors’un müşterisiz kalırsa ve çok satılmazsa Volt’u piyasadan kaldırması muhtemelken Tesla için yüzmek ile batmak arası bir pozisyonda olduğunu söyleyebiliriz çünkü büyük araç şirketlerinden olan General Motors ve Nissan elektrikli araçları ile ilgili ilerleme kaydedebilmek için yapılan harcamaların faturalarını gazlı araçlarından elde ettikleri karlar ile ödeyebilirken (ki bu satışlar belirttikleri gibi birkaç kamyon ve SUV’den ibaret değil) Tesla için böyle bir seçenek bulunmamakta. Ancak şimdiye kadar Tesla’nın ihtiyaçlarını gören toplum onun  ürünlerini tercih ederek hem kullanışlı bir araca sahip oldu hem de Tesla’nın kalkınmasına.

supercharger-istasyon
Tesla Supercharger, şarj istasyonları

Ama insanlar bazen kimin kahraman kimin kötü adam olduğunu belirlemek için aceleci davranabiliyor sonuçta söz konusu şirketler olunca hiçbir şey tam olarak gözüktüğü gibi olmayabilir.

Büyük araç şirketleri çok büyük bir talep olmasa belki de gaz oburları satmaktan vazgeçebilirdi. Ancak bunların araştırılması, bütün unsurların ve ince ayrıntıların çok sıkı analizini gerektireceğinden bu konuyu şimdi açıp bırakmak kurtlanmasına sebep olur diye biz burada bırakacağız.

Uzun lafın kısası şu ki; Tesla, bu yıl ABD’deki diğer şarjlı otomobil üreticilerine göre çok daha fazla araç satarak liderliği kazanıyor. Ve Tesla saf çabanın bir örneği olarak zirvede göğsünü gererken Model X’in gelecek üç ay içerisinde teslimatına başlanması bekleniyor. Model 3 meraklıları ise önümüzdeki seneyi bekleyecek.

http://www.hybridcars.com/tesla-model-s-is-top-selling-plug-in-car-for-first-half-of-2015/