İTÜ’den Güneş Enerjisiyle çalışan aile aracı Aruna

İTÜ’den Güneş Enerjisiyle çalışan aile aracı Aruna

1088
0
PAYLAŞ

Üniversitelerimizin Mühendislik Fakülteleri’nin öncülüğünde kurulan ve güneş enerjisiyle çalışan otomobil geliştirilen Güneş Arabası takımları bulunur. Bu takımlar günümüze kadar tek kişilik, küçük ve kompakt araçlar tasarlayıp üreterek neler yapabileceklerini kanıtladılar.

itu-aruna-2

Geçtiğimiz günlerde İTÜGAE yani İTÜ Güneş Arabası Ekibi’nin tasarlayıp ürettiği Aruna tanıtıldı. Aruna’nın en büyük özelliği dört kişilik bir aile aracı statüsünde olması. Sadece, güneş panelleriyle elde ettiği güneş enerjisini kinetik enerjiye çevirerek yol alıyor. Diğer bütün güneş arabaları gibi dışardan takviye edilecek herhangi bir yakıta veya enerjiye ihtiyaç duymuyor. Aruna, yerli otomobil üretimine destek vermek ve alternatif enerjinin günlük hayatta uygulanabilir olduğunu göstermek amacıyla tasarlandı.

Tasarruf oranlarını sayılara indirgeyecek olursak Aruna kilometrede 1 kuruş enerji harcıyor. Ortalama 70km/h süratle 5 liraya 500km yol gidiyor.

Bilbord-01

İTÜ Güneş Arabası Ekibini temsilen konuşan Burak Oklar da “İTÜ demek bilim demek, teknoloji demek, teknik imkân ve 242 yıllık birikim demek. Geleceğin alternatif enerjisi ile çalışan araçlar üretmek, yerli otomobil üretimine destek vermek ve alternatif enerjinin günlük hayatta uygulanabilir olduğunu göstermek amacıyla bundan 11 yıl önce ilk arabamızı ürettik. En çok kupaya sahip güneş arabası ekibi olarak ilk hedefimiz, önümüzdeki günlerde çıkacağımız Türkiye turunu başarıyla tamamlamak” dedi. Konuşmaların ardından, Aruna ilk kez davetlilerin huzuruna çıktı.

http://www.itu.edu.tr/haberler/2015/08/25/itu-ailesinin-urettigi-gunes-enerjisiyle-calisan-ilk-aile-arabasi-gorucuye-cikti