Hangi marka New York pazarına hakim?

Hangi marka New York pazarına hakim?

837
0
PAYLAŞ

Otomobil üreticileri tarafından aylık yayınlanan rakamlar, elektrikli otomobil satışlarının belirlenmesi için en kolay ulaşılabilen kaynaklardır. Ama ulaşılan tek kaynak tabii ki bunlar değil.

Birçok eyalet, araç kayıt verilerini kamuya sunmaz ama bunu yapan eyaletler, elektrikli araç satışlarının daha detaylı analizi için bir fırsat sunuyor.

Araç tescil verileri New York’ta kamu için kullanılabilir hale getiriliyor ve DC Car Geek, New York bölgesindeki en popüler araba modellerini belirlemek için bu verileri kullanmış. Bu verilerde görünen o ki, Tesla Model S büyük bir farkla öne çıkıyor.

Tesla Model S ve Tesla Bayisi (Fotoğraf: David Noland)

1306 adet kayıtlı sedan Model S şu an da New York’ta bulunuyor. Bu model diğer bütün elektrikli araba modellerinden daha fazla satılmış durumda. Ayrıca 39 adet kayıtlı Tesla Roadster spor araba ve Tesla markası New York’taki elektrikli araç satışlarının %51’ini oluşturuyor.

Tesla’nın satışları için en iyi üç bölge; Westchester, Nassau, and Suffolk.  New York çevresindeki zengin banliyö alanlarıdır.

Tesla’dan sonra en çok satış yapan ikinci marka 535 kayıtlı aracıyla Nissan olurken, 198 araçla Smart üçüncü sırada yer alıyor.

Nissan Leaf’ler New York’da taksi olarak da görev yapıyorlar

Tesla, 28 Mart 2014 yılından bu yana New York’ta yasal olarak satışa başladı. Bu durum göz önünde bulundurulduğunda Tesla’nın hakimiyeti dikkat çekiyor.

Tesla, devlet görevlileri ve otomobil bayii dernekleriyle dikkat çeken bir anlaşma yapmadan önce doğrudan satışı yasaklayan imtiyaz yasalarına rağmen beş perakende mağazası işletmiştir. Bu anlaşma Tesla’ya gelecekte ek perakende mağazası açmak için izin verecek.

Şimdiye kadar Tesla, New York elektirikli araba satış piyasında çok büyük bir paya sahip olduğu halde bu pay marka hedefleri doğrultusunda oldukça küçük.

New York, Amerika’daki en büyük yeni otomobil pazarından biri fakat çok daha küçük bir pazara sahip olan Seattle kentinin bulunduğu Washington Eyaleti totalde kayıtlı 2615 adet elektrikli araç ile New York’un önüne geçmiş durumda.

Amerika Ulaştırma Bakanlığı verilerine göre, Washington’da kayıtlı 12.351 elektrikli araç bulunmaktadır. (31 Aralık, 2014)

Washington’da yılda sadece 200.000 yeni araç satılmaktadır ama saldırgan ve agresif politikalar sebebiyle New York’ta elektrikli arabaların daha az oranda var olduğunu görüyoruz.

Greencarreports.com sitesinden çevrilmiştir