Google’ın sürücüsüz araçları bu yaz yollarda olacak

Google’ın sürücüsüz araçları bu yaz yollarda olacak

651
0
PAYLAŞ
Google sürücüsüz araç prototipi

Google Self-drive programı sorumlularından Chris Urmson, programın resmi blogunda self-drive araçlarının trafiğe açık yollarda test sürüşlerinin gerçekleşebilmesi için gerekli izinlerin sağlandığını diğer bir deyişle yeşil ışık yandığını belirtti.

Projenin amacının insanların, A noktasından B noktasına bir butona basarak gitmelerini sağlamak, milyonlarca insanın mobilitesini güçlendirmek, hayatı kolaylaştırmak olduğunu belirten Urmson, önceki test safhalarında binlerce saatlik sürüşler sırasında gerçekleşen kazaların %94’ünün insan hataları sonucu gerçekleştiğinden kaynak göstererek bahsetmiş.

Şimdi ise projenin bir sonraki ayağı olan trafiğe açık yollarda test sürüşlerinin devamına geçiliyor. Mountain View’da test sürüşüne uygun yollar belirlenmiş, sürüşler ağırlıklı olarak bu yollarda gerçekleştirilecek.

Test araçları ise Google merkezlerinde detaylı testler sonrası trafiğe çıkan üst düzey Google yazılımları ve sensörlerle donatılmış araçlar. Daha önce Lexus RX450h SUV modellerinin kullanıldığı testlerde artık yeni bir prototip araç kullanılacak.

Test sürüşlerine başlandığından beri test filosu milyonlarca mil yol katetmiş, yeni prototipler ise haftada 10 bin mil civarı yol katediyor. Bu testler sonucunda yazılımlar 75 yıllık Amerikan sürüş deneyimine göre optimize edilmiş.

Prototip araçların hızları saatte 25 mil olarak belirlenmiş yani saatte 40 km hız ile test sürüşüne devam ediyor olacaklar. Bu sürüşlerin sonrasında sürücüsüz araçların yazılımları daha sağlıklı olarak sürüş deneyimi konusunda gerçek hayata adapte edilebilecek.