Google’ın sürücüsüz araç test sürüşleri (Video)

Google’ın sürücüsüz araç test sürüşleri (Video)

1134
0
PAYLAŞ

Google’nin üzerinde yıllardır çalıştığı belki de asrın projelerinden biri olmaya aday sürücüsüz araç projesinde yavaş yavaş sonlara geliniyor. Geçtiğimiz günlerde Mountain View, Kaliforniya’da akan trafiğin olduğu yollarda test izni alan projenin prototip araçları sokaklarda dolaşmaya başladı.

Videoda görüldüğü üzere araçlar gerçek trafik koşullarında test ediliyor. Aynı zamanda değişen koşullara göre sürüş yazılımları hala geliştirlmeye ve kusursuzlaştırılmaya devam ediliyor.

LIDAR isimi sensör ve kamera sistemi aracın tepesinde sürekli çevre kontolü yaparak araca yol haritası çıkarıyor. Bu şekilde araç yol üzerindeki değişik cisimlere, insanlara veya diğer otomobillere çarpmadan güvenle ilerleyebiliyor.

1.7 milyon km süren testler süresince yalnızda 12 kaza meydana gelmiş. Bu kazaların yaklaşık %90’ı insan hatasından meydana geliyor. Kazalar sonucunda küçük çaplı hasarlar meydana gelmiş, yaralanma olmamış. Bu veriler de Google’nin sürücüsüz aracının güvenilirliğini gösteren etkenlerden.

İlerleyen zamanlarda Google’nin sürücüsüz araç projesi beklenmeyen bir nedenden dolayı durdurulmazsa sürücüsüz araçları büyük otomobil pazarında görmeye başlayabiliriz. Muhtemelen sürücüsüz araçların bir getirisi olarak akıcı ve rahat bir trafik ileride bizi bekliyor olacak. Keyfi olarak kullanılmayan, ticari alanlarda kullanılan araçlar sınıfında da ve ticari şirketler için bu proje devrim niteliğinde olacak gibi.

http://www.torquenews.com/1/testing-first-true-driverless-google-car-prototype