Elektrikli taksi “EVA”

Elektrikli taksi “EVA”

828
0
PAYLAŞ

Taksiciler için yakıt meselesi ilerleyen zamanlarda sorun olmayacak, yolcu için de fiyatlar ucuzlayacak…

Bir gün içerisinde taksi sıfatına sahip araçların kaç kilometre yol katettiğini göz önüne alırsak “elektrikli taksi” tamlaması kulağa ilgi çekici geliyor. Eğer elektrikli taksiler yaygınlaşabilirse ülkemiz içinde çok yararlı bir gelişme olabilir. Zira sadece İstanbul’da 20 bin civarında taksi bulunuyor, bu araçların elektrikli olması demek -20bin araçlık bir emisyon azalması ve fiyatların hatrı sayılır şekilde ucuzlaması demek.

Tokyo Fuarı’nda tanıtılan EVA taksi prototipi olarak geliştirilmiş bir elektrikli araç. En büyük artısı ise 15 dakikalık şarj ile 200 km gidebilecek olması. Elektrikli araçları taksi olarak kullanmak neticesinde orataya çıkabilecek tek muhtemel sorun şarj süresinin uzun olması olarak tanımlanıyorken, EVA bu noktada ezber bozacak.

60 kWh’lik bir elektrik motoruna sahip olacak araç 230nm tork üretecek. 0-100km arası hızlanması ise 10 saniye olacak. Maksimum 330 km menzile sahip olacak araç devrim niteliğindeki süper hızlı şarj yöntemi ile 15 dakikalı bir şarj ile 200km yol almayı sağlayacak miktarda şarj olabilecek.

http://www.gizmag.com/eva-electric-taxi/29930/

http://www.eva-taxi.sg/index.php