Elektrikli otomobillerin sessizliği tartışılıyor

Elektrikli otomobillerin sessizliği tartışılıyor

656
0
PAYLAŞ

Yol güvenliği konusunda otoritesi bulunan kurumlar ve otomobil üreticileri elektrikli ve hibrit otomobillerin sessizliğinin trafik için sorun çıkaran bir unsur haline gelmeye başlaması üzerine yayalar, bisikletliler, görme ve duyma engelli kişilere yönelik gelişen bu problemi çözmek için girişimlerde bulunacaklar.

Elektrikli otomobiller çevreci ve ekonomik olsalar da trafikte sorun teşkil eden bazı olumsuz özelliklere de sahipler. Fosil yakıtlı araçların doğal olarak bir motor sesinin bulunması yollarda aracın farkedilmesini sağlıyor ancak elektrikli araçlarda motor sesi olmaması fosil yakıtlı araçlara oranla olası bir yaya kazasını istatistiklere göre %19 arttırıyor.

Çözüm olarak ise yol güveliği kuruluşları Tesla, General Motors, Nissan gibi elektrikli otomobil üreten şirketlerin araçlarına 30 km/s hızın altında giderken bir tür ses çıkaran veya sesli ikaz yapan bir cihaz eklemelerini gerekli kılacak. Bu meydana gelmesi mümkün olan kazaların büyük bir kısmı engellenmiş olacak.

Fakat bu çözüm diğer tartışmaları da beraberinde getiriyor. Otomobil üreticilerinin kafası karışmış durumda, sesli ikaz sisteminin çok karmaşık ve aksine daha gürültülü olabileceğini iddia ediyorlar.

 

http://www.theguardian.com/environment/2015/nov/25/too-quiet-electric-and-hybrid-cars-create-headache-for-us-regulators