Elektrikli otomobiller yolda giderken şarj olabilecek

Elektrikli otomobiller yolda giderken şarj olabilecek

752
0
PAYLAŞ

Günümüzde orta sınıf bir elektrikli otomobil 150-200 km civarında menzile sahip. Bu durumun uzun yolculuklarda sorun çıkarabileceği endişesiyle sürücüler elektrikli otomobil satın almak konusuna biraz temkinli yaklaşıyorlar.

Ancak İngiltere’de yetkililer hali hazırda var olan kablosuz şarj imkanını bir adım daha geliştirip yolda seyahat etmekte olan aracın yoluna devam ederken şarj edilebilmesine olanak sağlayan yolların hayatımıza yakın zamanda gireceğini belirtti.

elektrikli-yol-sistemi

Yol boyunca kaplamanın altına yerleştirilen elektrik kablolarının yarattığı manyetik alan sayesinde enerji araca aktarılıyor ve pil şarj olmaya devam ediyor.

Uygulanabilirlik çalışmaları yapılan sistem, yapımı üstlenecek şirketlerden teklif alınmasıyla birlikte deneme sürecine geçecek. 2017 yılı civarında test edilmesi beklenen sistem yakın dönemde kullanıma geçebilir.

Diğer bir yandan her altı ayda bir pil sektöründe yaşanan ilerlemeler sonucunda yakın zamanda böyle bir inovasyona gerek kalmayabilir. Zira yollara kablosuz şarj özelliği getirmek biraz maliyetli olacak.

http://www.bbc.com/turkce/haberler/2015/08/150813_elektrikli_yol