Elektrikli ev aletlerinden Elektrikli Otomobillere: Dyson

Elektrikli ev aletlerinden Elektrikli Otomobillere: Dyson

Modern ve dinamik tasarımlara sahip elektrikli ev aletleri üreten İngiliz şirket elektrikli otomobil sektörüne girebilir

551
0
PAYLAŞ

Geçtiğimiz yıl haber kaynaklarına düşen bilgilere göre İngiliz menşeli şirket, elektrikli otomobil üretimi yapacakları doğrultusunda ortaya çıkan söylentileri yalanlamıştı. Ancak İngiliz hükümetinden alınan bilgilere göre Dyson, elektrikli otomobil üretimi için devlet tarafından sağlanan ödenek ile altyapı çalışmaları yapıyor.

Dyson yüksek verimli elektrik motorları kullanan elektrikli ev aletleri üreten bir şirket. Bu bağlamda yüksek verimli bir elektrikli otomobil üretme yolunda ar-ge çalışması yapabilecek birikime ve donanıma muhtemelen sahip. Dolayısıyla elektrikli otomobil sektöründeki rekabete otomotiv sektörü dışından giren Apple gibi şirketlerden bir diğeri de Dyson olacak.

Wiltshire bölgesindeki üretim tesisinde 174 Milyon Pound’luk yatırımla çalışmalara başlayacak olan Dyson aynı zamanda çoğunluğu mühendislerden oluşan 500 kişilik bir kadroya da istihdam sağlayacak.

Geçtiğimiz dönemlerde Dyson’un pil üretimi yapan bir tesisi 90 Milyon Dolar’a satın alması konuyla ilgili bir ipucu sayılabilir. Şirketin kurucusu Sir James Dyson o dönemlerde, “batarya teknolojisinde çığır açacak bir buluş” üzerinde çalıştıklarını açıklamıştı. Elektrikli otomobil çalışmaları hakkında sorular sorulara ise Dyson sözcüsü “geliştirmekte olduğumuz projeler hakkında asla açıklama yapmayız” şeklinde yanıtladı.

Dyson’un geliştirdiği ürünler yüksek verimli ve tasarım açısından post-modern ve yüksek fiyatlı olmalarıyla biliniyor. Dolayısıyla marka premium sınıfa konumlanıyor. Tasarım açısından Dyson’un üreteceği muhtemel otomobil rekabete farklı bir soluk getirebilir.

http://www.theguardian.com/environment/2016/mar/23/dyson-developing-electric-car-government-documents