Dünyada Elektrikli araç satış rakamları

Dünyada Elektrikli araç satış rakamları

940
0
PAYLAŞ

Renault ve Nissan arasındaki ittifak aynı zamanda Elektrikli araç pazarında da devam ediyor. Bu ittifakın en büyük getirisi ise Dünya genelinde satılan toplam elektrikli araç sayısının yarısının Renault – Nissan grubuna ait olması. Grup, 238 bin adetlik elektrikli araç satışı ile neredeyse satışların yarısını oluştururken en çok satılan model ise 177 bin adetle Nissan Leaf oldu.

Dünya’da elektrikli araç satışı an itibariyle 500 bin adet civarında ve bu sayının %35’ini Nissan Leaf oluşturuyor. Alanında gayet başarılı satış oranları elde eden Leaf’i 75.000’lik adetle Tesla Model S takip ediyor. Doğruluğu tartışılır fakat Tesla Model S satışlarına elektrikli araç profesyonelleri “zengin insanların prestij yapmak adına satın aldığını” belirtiyor.

Grup satışı olarak ise Renault – Nissan’dan sonra ikinci sıraya Chevrolet Volt ve kardeşi Opel Ampera sayesinde General Motors (GM) oturuyor. GM’nin elektrikli üyeleri toplamda 91 bin civarında satıldı.

Renault – Nissan, Tesla ve GM’nin en yakın takipçisi ise Mitsubishi oldu.

Elektrikli araç üzerinde yoğunlaşmak yerine hidrojen pilli araç üretimine yoğunlaşan Toyota ve Honda elektrikli araç pazarında liste dışı kaldığından belli bir satış rakamı açıklanmadı.

Giderek artan elektrikli araç satışları bilinçlenmenin göstergelerinden birisi olsa da halen dünyadaki otomobillerin %1’inden daha azını elektrikli otomobiller oluşturuyor. Şehirlerdeki kirli havalardan ve egzoz salınımlarından ne zaman kurtuluruz bilinmez ancak kirli fosil yakıtların cazibesini günden güne kaybettiği çok açık.