BMW: “10 yıl içinde bütün modeller elektrikli olacak”

BMW: “10 yıl içinde bütün modeller elektrikli olacak”

817
0
PAYLAŞ

Alman otomobil üreticisi BMW, önümüzdeki 10 yıl içerisinde bütün otomobillerinde elektrikli motorlara geçileceğini belirten bir açıklama yayınladı.

1 serisinden, 7 serisine kadar kapsamlı bir değişimin olacağı sinyallerini veren açıklamada, 3 serisi gibi spor sedanların da plug-in hybrid motorlara sahip olacağı anlamı çıkıyor.

Günümüzde elektrikli araç üretimine çoğu marka ağırlık vermeye başlamış durumda, ancak bunun yanında BMW gibi aldığı kararlar neticesinde devrim yaratmaya başlamış markalar daha ön plana çıkıyor. AB’nin Schengen bölgesinde karbon emisyonunu azaltma politikları neticesinde koyduğu kısıtlamaların bu durumda etkili olduğu düşünülürken bir yandan da elektrikli otomobil teknolojisini erken zamanda yakalayan markalar ileride daha ön plana çıkacak.

BMW gibi sportif karakteristik özelliği öne çıkan bir markada plug-in hibrit motorların kullanılması ve pillerin tabana yerleştirilmesi araç ağırlığını hafifleteceğinden aerodinamiğe ve katkı sağlayacak.

BMW halihazırda i3 ve i8 modellerini elektrikli olarak üretiyor ve dünya piyasasında yerini sağlama almış durumda. i3 modeli altyapısıyla ilgilenen Apple ise üreteceği otomobili büyük ihtimalle i3 altyapısını kullanarak üretecek.

http://www.nasdaq.com/article/bmw-all-models-electric-within-decade-20150629-00597