Eskişehir’in yerli elektriklisi BEGLER

Eskişehir’in yerli elektriklisi BEGLER

3540
0
PAYLAŞ

Eskişehir Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde Hisarlar ve Gate Elektronik ortaklığıyla yaratılan elektrikli yerli marka Begler, 2017 yılında ilk projesi olan “Uzoq” isimli tamamen elektrikli aracı piyasaya sürmeyi hedefliyor.

Uzağa giden ok anlamını taşıyan “Uzoq”, Eskişehir’de üretilmesi ve tasarım sürecinde çizgilerinin Devrim’den esinlenilmesi nedeniyle Devrim Otomobili’nin bir nevi devamı olacak.

BEGLER AŞ Yönetim Kurulu Üyesi ve Ar-Ge Projeleri Sorumlusu Melih Yıldız, BEGLER’i elektrikli araçlar konusunda çalışmalar ve üretim yapmak amacıyla kurduklarını ve kaderlerinin Devrim gibi olmayacağını belirtti.

Gerekli testlerin ve onay sürecinin ardından BEGLER yollarda olacak. İlk olarak 350 adet üretilmesi planlanıyor. Hisarlar’a bağlı Turkar aracının üretildiği tesislerden başlayacak olan ilk üretim daha sonra Eskişehir’de kurulacak olan BEGLER’in kendi tesislerinde devam edecek. 2020 civarında ise 20bin adet ile seri üretime başlanacak.

Araç B sınıfı bir MPV olacak, genel kullanıma hitap edecek. Tamamen kompozit malzemeden üretilecek ve toplam ağırlığı 850kg olacak. Genel olarak elektrikli araçların en ağır parçası olan pili ise 300kg ağırlığında. 55kw’lık 75bg üreten bir motor taşıyacak olan Uzoq tam şarj ile 165 km gidebilecek.

Begler Yönetim Kurulu Üyesi Murat Yıldız

Araç, B sınıfı bir MPV olacak. Çok amaçlı kullanıma hitap edecek bir aile aracı sınıfında. Batarya bu aracın en pahalı ve en ağır bileşeni. Aracın tamamı kompozit malzemeden olacak. Uçak tasarım yaklaşımı felsefesiyle üreteceğiz. 300 kg batarya dahil toplam ağırlık 850 kg olacak ki bu ağırlık devrim niteliğinde. 75 beygir gücü üreten 55 kw elektrikli motora sahip. İki farklı tipte motor kullanacağız. Türkiye’nin koşullarına göre üretilecek, menzil ise 165 km olacak. Araç rejeneratif geri kazanımlı frenleme yapıyor. Yokuş aşağı inerken ve frene basınca da batarya dolacak. Kendi geliştirdiğimiz bir batarya kimyası ile 30 dakika-dan hızlı şarj imkanı var.”