Avrupa’da en çok ZOE satıldı

Avrupa’da en çok ZOE satıldı

465
0
PAYLAŞ

Geçtiğimiz yıl, elektrikli ve hibrid otomobil modellerinin satışı ABD’de biraz azalmış olsada, Avrupa’dan gelen satış verileri ve ZOE’nin yükselişi umut veriyor.

Avrupa Birliği’nde, geçen yıl yaklaşık olarak 100,000 (tam olarak 97,687) adet sadece elektrikli otomobil satışı gerçekleşti. (Hibrid modellerle alakalı satış verileri henüz mevcut değil.)

Bu sayı, %47.8 lik bir artışla, Dünya’da 2014’deki tüm elektrikli araç satışlarının neredeyse yarısına tekabül ediyor.

Yükselişten faydalananların başında Fransız otomobil üreticisi Renault geliyor. Markanın elektrikli hatchback modeli Zoe, 2015 yılında Avrupa’nın en çok satılan elektrikli otomobili oldu.

İki müttefik Nissan ve Renault, elektrik bataryalı otomobil üretiminde ve satışında, Avrupa genelinde belirleyici pozisyona gelmiş durumdalar.

Şirket üç adet bataryalı model seçeneği sunuyor: Zoe hatchback, hafif ticari araç Kangoo ZE ve iki koltuklu, düşük hızlı ekonomik elektrikli otomobili Twizy.

Dördüncü elektrikli model olan sedan Fluence ZE ise, başlıca müşterisi İsrail merkezli girişim Better Place’in 2 yıl önce iflasının ardından, üretimden kaldırıldı.

Üç modelle birlikte Renault, Avrupa’daki elektrikli araç satışlarının neredeyse çeyreğini elinde bulunduruyor. Zoe ve Kangoo ZE modellerinde toplamda 23,086 satış gerçekleştirildi, ve bu rakam Avrupa’daki tüm satışın %23.6’sına tekabül ediyor. (Düşük hızlı model Twizy’nin satış verilerini dahil etmek bu payı %25.2’ye çıkarmakta, ancak Renault’un gerçek satış verileri sadece otoyolda kullanıma uygun modelleri içermekte.)

Bu satışların büyük bölümü, 18,453 satış rakamı ve pazarın %19,2’sine tekabül eden payıyla Zoe’ya ait. Geriye kalan kısım ise, 4,325 satış rakamıyla hafif ticari Kangoo ZE’nin.

Zoe, montajı İngiltere’de gerçekleştirilen Nissan Leaf’den daha çok satıldı ve Kangoo ZE, %42.6 lık satış payıyla,  elektrikli hafif ticari segmentini domine etti.

Zoe, kendi evi Fransa’da, geçen yıl emisyonsuz otomobil satışınlarını arttırmak amacıyla uygulamaya konulan ulusal “Superbonus” teşviğinin de yardımıyla, en büyük piyasasını oluşturmuş durumda. (10,670 satış, veya tüm elektrik bataryalı otomobil satışının %48’i.)

Renault’un açıkladığına göre, 2015 yılındaki Zoe satışlarının yarısından fazlası bu teşvik sayesinde gerçekleşti.

2011’deki ilk üretimlerinden Aralık 2015’e kadar, Renault 62,228 elektrikli otomobil ve ek olarak 16,331 Twizy modeli sattığını açıkladı.

Renault ve Nissan, 2015’de, iki şirketin toplamda çeyrek milyondan fazla elektrikli otomobil satışı gerçekleştirdiğini duyurdu.

Ancak Zoe’nun başarısına rağmen, aracın global satış rakamları Nissan Leaf’in çeyreği civarında.

Leaf dünyanın her yerinde düzinelerce sattı ve 200,000’inci satışının bu ay içinde gerçekleşmesi bekleniyor.