Apple marka otomobilin fiyatı ufukta göründü

Apple marka otomobilin fiyatı ufukta göründü

471
0
PAYLAŞ

Son zamanlardaki söylentiler odağında otomobilin fiyatının ortalama seviyelerde olması öngörülüyor.

Apple’nin üreteceği otomobil şimdiye kadar merakla beklenen otomobiller arasında ilk sıralarda yerine almış durumda fakat bizler aracın nasıl görüneceğini ve donanımların nasıl olacağını hala bilmiyoruz ufuk çizgisi bulanık durumda. Ancak bunlar dışında çok önemli bir bilgiye sahip olmuş olabiliriz; O da aracın muhtemel fiyatı.

Teknoloji analiz şirketi Jefferies an Co.’ya göre muhtemel Apple otomobili 55.000 $ seviyelerinde bir fiyat etiketine sahip olacak. Bunula birlikte öğrenilen bir diğer bilgi ise Apple’nin otomobilden tahmini olarak ilk etapta 200.000 adet satmayı planladığı oldu.

Bu fiyat pahalı görünebilir fakat Jefferies and Co.’ya göre şu anda piyasada satılmakta olan BMW i3’ün 42.400 $’lık başlangıç fiyatına oranla sınıfına göre gayet makul bir fiyat olduğu kanısına varabiliriz.

Önemli olarak değinilen nokta ise 10 yıldır faaliyet gösteren Tesla’nın toplamda 55.000 adetlik satışına göre Apple’nin nasıl 200.000 adetlik bir satış yapabileceği konusu. Bunu açıklamak aslında kolay. İlk olarak elektrikli otomobil (EV) dünyasında zaten çok büyük oranla bir devrim yaşanıyor. Satışlar giderek artacak. 2019 yılında EV pazarının daha çok müşteriye hitap ederek daha çok satış yapacağı muhtemeldir. İkincisi ise Apple faktörü olacaktır. Basitçe anlatmak gerekirse bir niş pazara girmek ve o pazarı ana akım yapmak Apple’nin yeteneği ancak bu pazarda çok da çaba harcayarak satış yapmasına gerek olacağı düşünülmüyor. Tesla zaten elektrikli otomobillerin geleceği olduğunu kanıtladı.