Anadolu Solar Team 10. yılında yeni yarışlara hazırlanıyor

Anadolu Solar Team 10. yılında yeni yarışlara hazırlanıyor

729
0
PAYLAŞ

Anadolu Üniversitesi bünyesinde, 2006 yılında kurulan Anadolu Solar Team, 2015 yılında World Solar Challenge‘yi tamamlayan ilk Türk takımı olarak başarıları arasına yenilerini ekledi. Yıllar geçtikçe başarı çıtasını yükselten Anadolu Solar Team, 10. yılını kutlayacağı 2016 yılı için yeni yarışlara katılmak için şimdiden çalışmalara başlamış durumda.

Avustralya’yı boydan boya geçen 3022 Km’lik bir parkura sahip World Solar Challenge’de bugüne kadar yarışı tamamlayabilen Türk takımı olmamıştı. Bir ilke imza atarak, Anadolu Solar Team tarafından üretilen Sunatolia’2 aracı sayesinde bu durum aşıldı. Sunatolia’2 3022 km’lik parkuru 56 saatte tamamladı. Sunatolia’2 sadece güneş enerjisini kullanarak yol alıyor ve maksimum 120 km/h hıza ulaşabiliyor.

Dünya’nın birçok ülkesinden 50’den fazla takımın katıldığı yarışta rakipler;  ABD, İngiltere, Hollanda, Japonya gibi gelişmiş ülkelerin MIT, Cambridge, Nuon, Twente, Tokai gibi üniversite takımları.

2014 yılında ise Güney Afrika’da düzenlenen SASOL Solar Challenge‘da 2. olan Anadolu Solar Team yine bir başarıya imza atmıştı.

2016 yılında yapılacak SASOL Solar Challenge’da yer alması beklenen takım şu zamanlarda yenilenen kadrosuyla beraber yeni aracını geliştiriyor.