Almanya hedef belirledi: 2030 yılından itibaren sadece elektrikli otomobiller satılacak

Almanya hedef belirledi: 2030 yılından itibaren sadece elektrikli otomobiller satılacak

641
0
PAYLAŞ

Karbon salınımını azaltma yolunda atılan adım 2050 yılında otomobillerin CO2 emisyonlarını %95 azaltacak.

Norveç’in geçtiğimiz sene aldığı kararlar emsal oluşturmaya devam ediyor ve Avrupa’nın gelişmiş ülkelerinden art arda gelen açıklamalarla belirledikleri önemli hedefleri görüyoruz.

Almanya söz konusu Avrupa ülkeleri içerisinde Norveç’le birliklte en somut adımları atan ülkelerin başında geliyor. Gelişmiş ülke algısına yakışır bir biçimde geleceğin temiz enerjisine kendisini hazırlıyor.

Hedefte, 2030 yılına kadar planlı bir geçiş süreci yaratılarak, o yıldan itibaren showroomlardan dizel ve benzinli otomobillerin satışını kaldırmak. Sıfır otomobil olarak piyasaya sadece elektrikli ve hidrojen yakıtlı otomobillerin girmesini sağlamak. Bu atılımla birlikle 2030’dan itibaren 20 yıllık süreç içerisinde fosil yakıtlı otomobillerin tümünü piyasadan çekerek 2050 yılında, 2030’lara göre %95 daha az CO2 salınımı olmasını hedefliyor.

Bu adımı atabilmek ve 2030’a kadar planı gerçekleştirmek çok kolay olmasa da en azından atılması gereken bir adım. Alman hükümeti bunun gerekliliğinin farkında.

Almanya halihazırda elektrikli otomobil üreticisi
Almanya halihazırda elektrikli otomobil üreticisi

2016 yılının Ocak ayı verilerine göre göre Almanya’da; 25.000 elektrikli otomobil bulunurken, 130.000 hibrit otomobil bulunuyor. Ancak diğer tarafta 30 Milyon benzinli ve 14,5 Milyonluk dizel araç sayısıyla Almanlar, toplamda 44,5 Milyon adetlik fosil yakıtlı araca sahipler.

Almanya'da elektrikli otomobil satış grafiği
Almanya’da elektrikli otomobil satış grafiği