Alman Hükümetinden Elektrikli Araçlara 2 Milyar Euro Destek

Alman Hükümetinden Elektrikli Araçlara 2 Milyar Euro Destek

460
0
PAYLAŞ

Almanya, konu elektrikli araçları teşvik etmekle ilgili politikalar olduğunda, Avrupa’daki en az aktif ülkeler arasındaydı. Ülkenin güçlü otomotiv endüstrisi, elektrikli araçlarla diğerlerinden daha ilgili durumda olmasına rağmen, hükümetin bu duruma desteği sadece politik konuşmalarla sınırlıydı. Ancak bu kez durum farklı. Almanya Ekonomi Bakanı Sigmar Gabriel’in konuşmasına göre hükümet elektrikli araç piyasası için büyük teşviklerde bulunacak.

Gabriel, Alman gazetesi Die Zeit’in haberine göre, elektrikli araçları teşvik programlarına 2 milyar euro (Yaklaşık olarak 6.5 milyar TL)  değerinde ödeme yapmak istiyor. Habere göre paranın bir kısmı, yeni elektrikli araçların alımı için devlet yardımı olarak kullanılabilir. Ancak haberde başka detay belirtilmiyor.

Tasarı ayrıca ülkedeki halka açık şarj istasyonlarının sayılarının arttırılması ve devlet dairelerinin daha fazla elektrikli araç kullanımı konusunda teşvik edilmesi çağrısında da bulunuyor.

Almanya’nın halihazırda 2400 adet işlevsel AC şarj ünitesi ve yaklaşık 100 adet DC hızlı-şarj ünitesi bulunuyor.

Gabriel’in söylediğine göre bu tasarı, vergi arttırımından muaf olarak Almanya’nın mevcut bütçesi altında finanse edilecek. Elektrikli otomobil teşviği, Almanyada daha önce de konuşulmuş ancak bu konuşmalar somut bir eyleme çevrilememişti.

2014’ün sonlarında, Başbakan Angela Merkel elektrikli otomobil satışlarını arttırmak adına vergi ve fiyat indirimi gibi teşvik edici yaptırımlar önermişti.

Aynı yıl, elektrikli otomobil sürücülerine bedava park ve otobüs yollarına erişim hakkı getiren yasa uygulamaya konuldu.

Tüm bu düzenlemeler, ülkenin 2020 yılı itibariyle 1 milyon elektrikli aracı trafiğe çıkarma hedefine yaklaştırmak niyetiyle yapıldı. Bunu başarmak için, 2014 yılında kaydedilen 20,000 dolaylarındaki araç satışının ötesine gidilmesi gerekiyor.

Elektrikli otomobillerin önemini arttırma çabası, Volkswagen’in geçtiğimiz aylarda patlak veren “dizel skandalı” ile daha da pekiştirildi. Hem Ekonomi Bakanı Gabriel hem de Çevre Bakanı Barbara Hendrics, elektrikli araç kontenjanı oluşturma çağrısında bulundu.

Almanya otomobil endüstrisi (Volksvagen Grubu başta olmak üzere), başka hiçbir şey yapmıyorsa bile en azından daha fazla elektrik bataryalı modeller tasarlamaya başlamış durumda.

Audi 2018 yılında full-elektrikli SUV modelini piyasaya sürecek. Porsche ise, ilk kez 2015 yılında Frankfurt Motor Fuarında sergilenen elektrikli otomobil konsepti Mission E’yi, 2020 yılından önce üretime koyacağına söz verdi.

VW ise lüks sedan sınıfı Phaeton’un full elektrikli versiyonunu üreteceğini açıkladı ve ayrıca ekonomik aile arabaları için yeni bir platform geliştiriyor.

http://www.greencarreports.com/news/1101916_germany-to-spend-billions-supporting-electric-car-expansion