Alman Hükümetinden elektrikli araçlar için bir destek daha: 1 Milyar €

Alman Hükümetinden elektrikli araçlar için bir destek daha: 1 Milyar €

402
0
PAYLAŞ

Yenilenebilir enerjiye geçiş konusunda topyekün atılım başlatan Alman Hükümeti sağlanan başarılarla yetinmeyerek daha fazlası için atılımlar yapmaya devam ediyor. En genel hedef ise enerji kullanımının %100’ünü yenilenebilir enerjiden sağlamak.

Geçtiğimiz günlerde hükümet bu doğrultuda 1 Milyar Euroluk yeni destek paketini açıkladı. Buna göre otomobil satın alacak olanlar için araç başına; elektrikli otomobil alımlarında 4.000 Euro, Hibrit otomobil alımlarında ise 3.000 Euroluk destek sağlanacak.

Hükümet ve otomotiv şirketleri bu desteği beraber karşılayacak. Destek sağlanımı için araç tavan değeri 60.000 Euro olacak.

Hükümet aynı zamanda elektrikli otomobiller için altyapı çalışmalarına da destek veriyor.

Ekonomi Bakanı Wolfgang Schaeuble, sağlanacak destek ile elektrikli otomobil satışlarında kısa sürede büyük artış beklediklerini söylüyor.

Almanya’nın 2020’ye kadar olan kısa vadeli hedefinde 1 Milyon adet elektrikli otomobilin yolda olmasını sağlamak amaçlanmış. Henüz sadece 50.000 adet elektrikli otomobil Almanya yollarında dolaşıyor ancak verilecek destekler sayesinde bu rakama ulaşmak aslında zor değil.

PEV_Registrations_Germany_2010_2014-638x546

ABD Hükümeti de elektirkli otomobil satışlarını arttırmak konusunda destek verilmesi yönünde çalışmalar yapıyordu ancak gerek tüketicilerin alışkanlıkları gerekse o dönemlerde otomobil fiyatlarının pahalı olması bunu engellemişti.

Kısa vadede birçok değişiklik oldu, Tesla 35.000 Dolar fiyat bandındaki Model 3’ünü tanıttı ve 400.000 civarında ön sipariş alarak algıyı değiştirdi. Farkındalığın artması fiyatların ucuzlaması elektrikli otomobil satışlarını arttıracak ve Almanya’nın hedefine ulaşmasını kolaylaştıracaktır.