Volkswagen e-Golf

Volkswagen e-Golf

1244
0
PAYLAŞ

e-Golf, Volkswagen’in tümüyle elektrikli ilk otomobilidir. Dünya otomobil pazarında en çok satılan araçların başında gelen Golf, kullanışlılığı, sorunsuzluğu, sağlamlığı ve orta sınıf fiyatıyla elektrikli araç piyasasında da ipleri elinde tutacak gibi duruyor.

Tasarım,

Genel hatlarıyla normal Golf’e nazaran pek bir değişiklik barındırmasa da aerodinamikliği artıran jant tasarımı ve C şekilli sis bölgesi LED’leri hemen göze çarpan değişiklikler. Elektrikli araç dediğimizde akla gelen normal dışı aerodinamikliği artırılmış tasarımlardan sonra e-Golf’ün göze daha samimi geldiğini söylemek yanlış olmaz. Bu özellik Ford Focus Electric ile rekabeti de beraberinde getiriyor.

Performans,

e-Golf, 40.000 $ altında satılan elektrikli araç grubunda en performanslı araçlardan biri. Elektrikli araçlar için geçerli kıyaslamalardan olan 0-50 km/s arası hızlanmalarda neredeyse ilk sırada geliyor. 0-100 km/s arası hızlanması ise 10 saniye sürüyor. 270nm Tork üretebilen elektrik motorunun maksimum hızı ise 140 km/s.

Volkswagen elektrikli araçlarda üç modlu özellik sunuyor, normal modda 85 kw’lik gücü kullanabiliyorsunuz. Eco mod, motorun gücünü 70 kw’a düşürüyor, ayrıca bu özellikle klima gibi enerjiyi sömüren cihazların performansını da düşürmüş oluyorsunuz. Eco+ modu ise gücü 55kw’a düşürüp tam enerji tasarrufu sağlıyor, menzil artıyor. Klima ise tamamen kapanıyor.

Menzil ve Verimlilik,

Toplam menzili 135 km olan e-Golf benzinli olsaydı 50km’de 1 litre benzin harcayacaktı. Çevreye olan “0” emisyon zararı ise cabası. 126 şehirde, 105 otoyolda yapılan testlere göre çıkan bu sonuç e-Golf’ü 2015 yılının en verimli ikinci arabası yapmaya yetiyor. Birinci sırada 1-2 mil gibi bir farkla Nissan Leaf bulunuyor.

Dipnot olarak belirtmek gerekirse Volkswagen e-Golf gibi araçlar baştan elektrikli olarak tasarlanmadıkları için daha küçük piller kullanmak zorunda kalıyorlar, örneğin Tesla Model S tamamen elektrikli konseptle tasarlandığından tam şarjla 440km gidebilecek bir pil barındırabiliyor.

Şarj,

e-Golf 7,2 kw’lık bir şarj birimi kullanıyor, ev prizi ile şarj edebileceğiniz bu donanım ile tam şarj 5-6 saat sürüyor.

İç Tasarım,

Standart Golf ile hemen hemen aynı olan iç tasarımda farklı olarak kokpitte göstergeler göze çarpıyor.

Fiyat,

e-Golf şu an ABD’de 36,000$, Avrupa’da ise 33,500$ gibi bir fiyattan satılıyor, fakat önümüzdeki günlerde bu fiyatın düşmesi bekleniyor.