Çinlilerden beklenen hareket: “Youxia X”

Çinlilerden beklenen hareket: “Youxia X”

1012
0
PAYLAŞ

Hızla gelişen elektrikli araç pazarında Çin’den de iyi haberler geliyor. Yeni Çinli girişim Youxia Motors yeni modeli X’i duyurdu. Fakat bir problem var, alışık olduğumuz bir problem; araç Tesla Model S’e çok benziyor. Şaşırdık mı? Hayır!

Şangay merkezli firma geçtiğimiz akşam tanıttığı aracın üretimine 2016’da başlayacak. 40 kwh, 60 kwh ve 85 kwh’lik güç verisyonları bulunacak aracın 348 beygir ve 440 nm torklu saf elektrikli motoru 460km’lik menzile sahip olacak. Araç premium sınıftaki Tesla Model  S ve orta sınıftaki Tesla Model 3 arasında konumlandırılmış.

Youxia X bugüne kadar Çin markaları söz konusu olduğuna görmeye alışık olmadığımız tasarım özelliklerine sahip. Araç baştan sona heyecanlandırıcı bir görünüme sahip. Sportif ve lüks çizlgilerin bir araya gelmesi, büyük tekerlekler araca eşsiz bir görünüm kazandırmış.

Ön ızgara konusunda çok konuşmaya gerek kalmıyor. Zira Tesla Model S ön ızgarası küçük değişiklikler yapılarak neredeyse kopyalanmış.

2014 yılında 50 mühendisin bir araya gelmesiyle hayata geçen Youxia projesinin başında Huang Xiuyuan bulunuyor. Eski TV dizisi Kngiht Rider (Kara Şimşek) hayranı olan Xiuyuan KITT  karakterinden çok etkilenmiş ve KITT gibi bir araba yapma hayalini Youxia projesinde gerçekleştirmek istediğini söylüyor.

Aracın yine Tesla Model S’e çok benzeyen ön konsolundaki 17,3 inç’lik ekranda kullanılacak işletim sistemi Android 5.0 tabanlı KITT OS olacak.

Aracın fiyatının 32.000 ile 48.000 dolar arasında olması planlanıyor. Bu da Model 3 le hemen hemen aynı kitleye hitap edecek olması anlamına geliyor.

2016 yılında üretimine başlanması planlanan aracın teslimatlarına 2017 yılında başlanması öngörülüyor.